Długowieczność? Kilka słów na temat wieku żółwi


Wojciech Urynowicz

Żółwie z powodu wolnej przemiany materii zaliczane są bezapelacyjnie do zwierząt długowiecznych. Pojawiły się na naszej planecie ok. 250 mln lat temu i od tej pory ich wygląd nie uległ zasadniczym zmianom. Od zawsze budziły podziw ludzi i dlatego znalazły swoje miejsce w panteonie wielu wierzeń i kultur. Nierzadko gad ten był uważany za świadka stworzenia świata. W kulturze starożytnych Hindusów na jego grzebiecie znajdowały się cztery słonie, które podtrzymywały na swoich barkach całą ziemię, natomiast w wierzeniach Indian północnoamerykańskich ziemia powstała w wyniku zasypania skorupy żółwia morskiego przez gigantycznego kraba. Z tego powodu oraz ze względu na długi okres ich życia gady te stały się również symbolem mądrości i długowieczności. Do dzisiaj w wielu bajkach dla dzieci i młodzieży zachował się obraz żółwia jako mędrca.

Na temat długowieczności tych gadów ciągle krąży jednak wiele przesadzonych informacji. W tym artykule chciałbym przedstawić różnego rodzaju ciekawostki związane właśnie z wiekiem żółwi, omówić, jak długo powinny żyć gatunki najczęściej hodowane w domach, oraz zaprezentować kilka metod wykorzystywanych do oceny wieku żółwi. Mam nadzieję, że materiał ten pozwoli lepiej poznać to zagadnienie i spowoduje, że z większym szacunkiem będziemy przyglądać się tym żywym skamielinom.

Jak długo żyją żółwie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W tej grupie zwierząt zdarzają się prawdziwi rekordziści, jak np. żółwie olbrzymie z rodzaju Geochelone. Szacuje się, że żółw słoniowy (Geochelone nigra, dawniej G. elephantopus) może przeżyć co najmniej 200 lat. Dobrym przykładem może być tutaj znany osobnik o imieniu Tu'i Malila, podarowany przez kapitana J. Cooka królowi wyspy Tonga ok. 1777 r. Żółw ten zdechł w roku 1965, mając za sobą ok. 188 lat życia. W 2006 roku australijskie Zoo...