Australijskie pytony dywanowe (Morelia spilota sp.)


Lek. wet. Aleksandra Maluta

Do niedawna polskim terrarystom znany był tylko jeden gatunek pytona z rodzaju Morelia - pyton zielony Morelia viridis, niegdyś klasyfikowany jako Chondropython viridis. Dziś nasza wiedza jest dużo szersza. Wiemy, że do rodzaju Morelia należy kilkadziesiąt gatunków węży zamieszkujących Australię i Indonezję.

W tym artykule skupię się na gatunkach australijskich, a w szczególności na grupie gatunków Morelia spilota sp., czyli pytonach dywanowych. Nie są one tak pożądane przez terrarystów jak pytony zielone, ale wśród nich także znajdują się prawdziwe "cudeńka", które mogą stać się ozdobą terrarium.


Morelia spilota spilota

Wśród "spilot" jedynym z najpiękniejszych węży jest pyton diamentowy Morelia spilota spilota (ang. diamond python). Jest to gatunek osiągający średnie wymiary jak na pytona - 2,5-3 m długości. Dorosła samica osiąga masę ciała ok. 5-6 kg, samce są mniejsze. Ta różnica w wielkości wynika prawdopodobnie z tego, że samce nie walczą o samice w czasie godów, w odróżnieniu od pozostałych "spilot". Grzbiet i boki ciała u tego gatunku są ciemnoszare do czarnych, na łuskach występują białokremowe lub żółtawe plamki. Brzuszna strona ciała jest jasna, białokremowa.

W naturze węże te zamieszkują południowo-wschodnie wybrzeże Australii. Klimat tego regionu charakteryzuje się dużymi różnicami temperatur między dniem a nocą, co zdecydowanie różni ten gatunek od pozostałych pytonów dywanowych. Dlatego też węże te niekiedy źle znoszą warunki terraryjne. W przypadku niepowodzeń w chowie tego gatunku często mówi się o "syndromie pytona diamentowego", który wynika głównie ze zbyt wysokich temperatur w terrarium.


Morelia spilota cheynei

Jednym z popularniejszych w naszym kraju pytonów dywanowych jest Morelia spilota cheynei (ang. jungel carpet python). Węże pochodzące z czystych linii są pięknie, kontrastowo ubarwione. Czarno-żółty wzór może zachwycić. Węże te w naturze zamieszkują rejony od lasó...