Droga do sukcesu w rozmnażaniu Phelsuma madagascariensis grandis


Mateusz M. Tomaszewski

By cieszyć się z sukcesu w rozmnażaniu felsum madagaskarskich oraz ze zdrowia młodych osobników, należy pamiętać o kilku istotnych czynnikach, które mają wpływ na przygotowanie i przebieg procesu hodowlanego.

Dobór osobników do rozrodu oraz dymorfizm płciowy

Dojrzałość płciową felsumy madagaskarskie osiągają w wieku 12 miesięcy. Podstawą sukcesu hodowlanego jest odpowiedni dobór osobników do rozmnażania. Jeżeli w jednym terrarium przebywa dorosła para zdrowych gadów, to powinna rozmnażać się bez większych problemów.

Przy doborze osobników należy pamiętać, że felsumy cechuje wysoki terytorializm. Nie wolno umieszczać w jednym terrarium dwóch samców, gdyż będą toczyć ze sobą walki. Nie jest konieczne tworzenie haremów, wystarczy wspólna hodowla pary. Przygotowując felsumy do rozrodu, nie trzeba obniżać temperatury i skracać dnia, jak to ma miejsce w przypadku gekonów lamparcich bądź agam brodatych.

Samiec jest większy od samicy i bardziej jaskrawo ubarwiony. Na spodniej części ciała ma wyraźnie zaznaczone pory udowe, układające się na kształt litery V. Pomiędzy nimi dostrzegalne są dwie wyniosłości, w których znajdują się narządy kopulacyjne - dwa hemipenisy (tzw. półpenisy).

Zdarza się, że po zakończonej kopulacji samiec ma problemy z wsunięciem hemipenisa. Jeżeli zjawisko jest długotrwałe, może dojść do martwicy narządu - w takim przypadku należy go amputować. Po krótkim okresie rekonwalescencji samiec jest nadal zdolny do kopulacji i rozmnażania (co umożliwia mu drugi hemipenis).


Zaloty

Akt płciowy rozpoczyna się zalotami samca, które trwają kilka minut. Zaloty bywają gwałtowne, mogą być interpretowane przez właściciela jako atak agresji, a jego skutkiem mogą być rany na ciele samicy. W większości przypadków samice bardzo szybko wracają do zdrowia, dzięki wysokim zdolnościom regeneracyjnym. Agresja nie stanowi jednak reguły podczas zalotów, gdyż często po zakończonej kopulacji samica pozostaje...