Żywienie gekonów lamparcich


Dariusz Krauze
inż. Hodowli i Biologii Zwierząt AR Poznań

Gekony lamparcie już od dość dawna cieszą się popularnością, która od kilku lat wzrosła, głównie ze względu na coraz to nowe odmiany barwne i linie kolorystyczne. Również ich ceny maleją, a ogólnodostępny Internet umożliwia każdemu nabycie wymarzonego okazu. Hodowla gekonów lamparcich nie jest skomplikowana, a ich łagodne usposobienie i łatwość w oswajaniu zjednują im coraz większe grono miłośników. W każdej książce lub na stronie internetowej traktującej o tych gekonach znajdziecie Państwo podstawowe informacje na temat wielkości i wystroju zbiornika, parametrów oraz niezbędnego sprzętu. W poniższym artykule postaram się opisać pokrótce metody i główne zasady w żywieniu tych bezproblemowych jaszczurek.

Gekony lamparcie to typowe drapieżniki. Na ich dietę składają się głównie bezkręgowce, ale nie pogardzą też mniejszymi od siebie jaszczurkami, z mniejszymi osobnikami własnego gatunku włącznie. W warunkach hodowlanych podstawę w żywieniu stanowią owady, takie jak świerszcze, karaczany, plankton łąkowy, larwy moli, mącznika młynarka lub drewnojada.

Jeśli zdecydujemy się na tę metodę, musimy uwzględnić odpowiednią suplementację w postaci preparatów mineralno-witaminowych. Osobiscie polecam ROBORAN H lub ogólnodostępny VIBOVIT JUNIOR dla dzieci. Wybranym preparatem posypujemy karmówkę trzy razy w tygodniu w przypadku osobników młodych, rosnących i samic ciężarnych. W pozostałych przypadkach podawane owady lub larwy posypuje się dwa razy w tygodniu. Nie możemy też zap...