Utrzymanie czystości w akwarium z żółwiami wodnymi


Anna Gorzkiewicz

Z problemem utrzymania czystości w akwarium ma do czynienia każdy, kto hoduje zwierzęta wodne lub wodno-lądowe. W sklepach zoologicznych można znaleźć szeroką gamę artykułów przeznaczonych do oczyszczania wody. Większość akcesoriów znajduje się na stoiskach akwarystycznych. Niewielu hodowców wie, że niektóre produkty dla rybek (filtry, preparaty poprawiające jakość wody) można wykorzystać w akwarium z żółwiami wodnymi.

Codzienna wymiana wody jest uciążliwa, pracochłonna, zajmuje wiele czasu oraz powoduje zużycie ogromnej ilości wody. Nic więc dziwnego, że dużo osób nie radzi sobie z zanieczyszczeniem zbiornika. Mętna woda i nieprzyjemny zapach to nie tylko problemy natury estetycznej. Przyczyną takiego stanu jest namnażanie się bakterii i grzybów oraz zakwit glonów, co w konsekwencji prowadzi do poważnych zaburzeń zdrowotnych u zwierząt. Do najczęstszych należą grzybice pancerza, infekcje oczu, zatrucia pokarmowe i nierównomierne złuszczanie tarczek rogowych. Szczególnie wrażliwe są osobniki młode. Na szczęście tym chorobom można zapobiec, a jeśli już wystąpiły, to podstawą leczenia jest oczyszczenie wody. Podjęcie działań przedstawionych w tym artykule pozwoli spełnić ten warunek, a przy tym znacznie ograniczyć częstotliwość sprzątania. Pierwszym krokiem jest wykrycie, skąd biorą się zanieczyszczenia w zbiorniku.


DLACZEGO WODA W AKWARIUM Z ŻÓŁWIAMI TAK SZYBKO SIĘ BRUDZI?

Nie zawsze wynika to z rzadkiej wymiany wody, dość często decydują o tym zupełnie inne czynniki.


Nieprawidłowe wymiary akwarium

Przy wyborze akwarium dla żółwi wodnych należy kierować się ich wielkością i liczbą. W żadnym wypadku nie wolno tego robić „na oko”, ponieważ każdy gatunek ma ściśle określone wymagania co do minimalnej przestrzeni potrzebnej do komfortu życia. Niestety, utrzymywanie dużego żółwia w akwarium niewiele większym od niego wcale nie należy do rzadkości. Nietrudno sobie wyobrazić, że w taki...