Wszystko co chcielibyśmy wiedzieć o rozmnażaniu gekona lamparciego (Eublepharis macularius)


Mateusz M. Tomaszewski
student med. wet. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Gekon lamparci jest doskonałym wyborem dla każdego początkującego terrarysty myślącego o rozmnażaniu gadów. Mimo uległego charakteru i stosunkowo łatwego rozmnażania, decyzja o tym nie powinna być podejmowana pochopnie. Każdy, kto chce rozmnażać te wdzięczne gady, powinien znać odpowiedzi na kilka kluczowych pytań.

Jak odróżnić samca od samicy?

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem rozmnażania jest upewnienie się, że mamy samca i samicę. Dymorfizm płciowy gekona lamparciego nie jest mocno zaznaczony. Samice są tylko nieznacznie mniejsze od samców. Dorosłe osobniki męskie mają duże pory preanalne ułożone na kształt litery V, u samic są one znacznie mniej wyraźne. Samce mają wybrzuszenia u podstawy ogona, gdzie znajdują się dwa hemipenisy (półprącia). Dorosły samiec wydziela poprzez pory substancję woskowatą, którą rozciera po terrarium, znacząc teren. Należy pamiętać, aby nie umieszczać dwóch samców w jednym terrarium, ponieważ doprowadzi to do brutalnej walki między tymi osobnikami, co często kończy się śmiercią jednego z nich.


Jak dobrać osobniki do rozmnażania?

Rozmnażanie jest bardzo wyczerpujące dla samicy, dlatego powinna mieć przynajmniej 12 miesięcy i ważyć około 50 gramów. Zapobiegnie to problemom z układem kostnym, tzn. krzywicy. Samiec przeznaczony do rozrodu, podobnie jak i samica, powinien być w idealnym stanie zdrowia i nie wykazywać objawów klinicznych ani subklinicznych choroby, która mogłaby zagrozić zdrowiu lub życiu samicy oraz potomstwu.

Istnieją dwa główne sposoby utrzymywania zwierząt przeznaczonych do hodowli. Pierwsza metoda to harem, gdy jeden samiec jest trzymany z dwiema samicami lub większą ich liczbą. Metoda ta nadaje się do hodowli komercyjnej na dużą skalę albo dla osób dysponujących ograniczoną ilością miejsca dla gekonów. Druga metoda polega na tym, że samce są trzymane o...