Jaszczurki rodzaju Lemanctus i Corytophanes


Lek. wet. Aleksandra Maluta

W artykule poświęconym bazyliszkom wspomniałam, że należą one do licznej rodziny legwanowatych (Iguanidae), podrodziny Basiliscinae, w której wyróżnia się trzy rodzaje: Basiliscus, Corythophanes, Lemanctus. W tym artykule przybliżę obecnie dość rzadko hodowane przez polskich terrarystów jaszczurki rodzajów Corythophanes i Lemanctus.

Do rodzaju Corythophanes zalicza się trzy gatunki jaszczurek zamieszkujących tereny od południowego Meksyku poprzez Amerykę Środkową po Kolumbię. Są to Corythophanes cristatus, zwany legwanikiem hełmiastym, oraz C. hernandesii i C. percarinatus. W Polsce praktycznie znany jest jedynie gatunek C. cristatus.

Jaszczurki tego rodzaju charakteryzują się bocznie spłaszczonym ciałem i niewielkimi jego rozmiarami, dorastają zwykle do 35 cm długości, z czego 2/3 przypada na ogon. Podobnie jak w przypadku bazyliszków, ich głowy zdobi hełm. Brązowo-żółto-oliwkowe ubarwienie jest wyrazem doskonałej mimikry. Wśród gałęzi i liści w zamieszkiwanych lasach tropikalnych nieruchomo siedzące jaszczurki są praktycznie niewidoczne.

Corythophanes cristatus jest spotykany na nizinnych obszarach południowego Meksyku i Ameryki Środkowej, do wysokości 120 m n.p.m. Ta piękna nadrzewna jaszczurka dorasta maksymalnie do 37 cm długości. Zarówno samiec, jak i samica mają na głowie wyraźny hełm, u osobników obu płci występuje też worek podgardzielowy, który jaszczurki nadymają w stanie zagrożenia. Niedoświadczony hodowca może mieć problem z rozpoznaniem płci u tego gatunku. Samce są nieco masywniejsze, a ich o...