Jak prawidłowo hodować najpopularniejsze żółwie wodne?


Anna Gorzkiewicz

Żółwie wodne to jedne z najczęściej hodowanych gadów w Polsce. Cieszą się ogromną popularnością, przede wszystkim ze względu na piękne ubawienie, ruchliwość i ciekawskie usposobienie. Szczególnie popularne są trzy gatunki: żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans), żółw żółtolicy (Trachemys scripta troostii) oraz żółwik malowany (Chrysemys picta).

ŻÓŁW CZERWONOLICY

Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku jest dość szeroki, żywoczerwony pas przebiegający od tylnego kąta oka do połowy szyi. Głowa, kończyny i ogon są pokryte jasnożółtymi pasami na ciemnym tle, karapaks (grzbietowa część pancerza) ma barwę ciemnobrązową, a plastron (część brzuszna) - żółtą z ciemnymi elementami. U osobników bardzo młodych na głowie, kończynach, ogonie i karapaksie dominuje kolor jasnozielony, który z czasem przechodzi w brązowy i ciemnooliwkowy. Pancerz początkowo jest miękki, twardnieje w miarę wzrostu. Dorosłe osobniki osiągają 25-30 cm długości. Żółw ten zamieszkuje Amerykę Południową i Północną (głównie tereny na wschód i zachód od Missisipi). Preferuje słodkie wody wolno płynące, stawy i jeziora z miękkim dnem. Jest żywotny, aktywny w dzień, większość czasu spędza w wodzie, lubi wygrzewać się na nasłonecznionych brzegach.


ŻÓŁW ŻÓŁTOLICY

Jest bardzo podobny do czerwonolicego, jedyną różnicą jest żółty pas na głowie. Występuje tylko na niewielkim obszarze na wschód od Missisipi.


ŻÓŁWIK MALOWANY

Charakteryzuje się licznymi żółtymi i czerwonymi pasami na głowie, kończynach i ogonie. Jak u wszystkich przedstawicieli rodzaju Chrysemys, układ pasów, ich barwa oraz wielkość tarczek karapaksu, a także rysunek na plastronie są zróżnicowane pomiędzy podgatunkami. Osobniki dorosłe mierzą maksymalnie 20-25 cm. Zamieszkuje większość słodkich, spokojnych wód w USA. W ciągu dnia na zmianę żeruje i odpoczywa w słońcu na kawałkach drewna dryfujących na wodzie.


Należy zaznaczyć, że rodzaj Trachemys dziel...