Rzekotka australijska (Litoria caerulea)


Filipe Martinho, DVM

W warunkach naturalnych rzekotki australijskie żyją w północnej i północno-wschodniej Australii oraz południowej Papui-Nowej Gwinei; zostały introdukowane na Nowej Zelandii. Są spotykane w różnych środowiskach, od wilgotnych lasów po dość suche, a nawet wokół ludzkich siedzib, takich jak parki czy ogrody, gdzie zwykle są znajdowane podczas wspinaczki na gałęzie krzewów lub drzew.

Chów w niewoli

Rzekotki australijskie są płazami popularnymi w hodowli ze względu na niewielkie rozmiary oraz ciekawe zachowania. Mogą być polecane początkującym hodowcom. Chociaż jest to dość odporny gatunek, rzekotki australijskie mogą zapadać na te same choroby co inne gatunki płazów utrzymywane w terrariach, takie jak niedobory pokarmowe, urazy, zakażenia bakteryjne lub grzybicze. W niewoli mogą dożywać 23 lat.

Rozmiary osobników dorosłych

Rzekotki średniej wielkości: 7-11 cm od nozdrzy do odbytu.

Wygląd

Jak inni członkowie tej rodziny, rzekotki australijskie mają małe przylgi na końcach palców, które ułatwiają wspinaczkę. Palce są częściowo złączone błoną pławną. Skóra jest gładka i jak na płaza całkiem sucha; jest to spowodowane woskową wydzieliną, która ogranicza utratę wody.
Ubarwienie jest raczej zmienne, od brązowego do zielonego, czasami nawet do niebieskawego. Niektóre osobniki mają białe lub żółte plamki oraz nieregularny biały pas biegnący od kącika jamy ustnej po barki. Gatunek ten może częściowo zmieniać ubarwienie w zależności od warunków środowiskowych (temperatura, wilgotność, obsada roślinna, intensywność oświetlenia) oraz stanu zdrowia.
U niektórych dorosłych osobników, zwłaszcza otyłych, mogą rozwinąć się duże płaty skórne nad oczami. Samce są mniejsze od samic, często mają zielono zabarwioną gardziel i tylko one odzywają się podczas godów.

Zachowanie Rzekotki australijskie są spokojne, dość łatwo się oswajają i tolerują branie w ręce. Są głównie zwierzętami nocnymi, w dzień pozostają nieaktywne, aby ograniczać utratę wo...