Biczogony - jaszczurki z serca pustyni


Lek. wet. Aleksandra Maluta

Biczogony, czyli jaszczurki z rodzaju Uromastyx, to zaskakujące gady. Zamieszkują suche i gorące tereny pustynne, gdzie podłoże w ciągu dnia może nagrzać się do 80 st. C, temperatura powietrza przekracza nawet 50 st. C, a różnica temperatur między nocą a dniem może wynosić 35 st. C. Niewiele organizmów potrafi przetrwać w tak trudnych warunkach. Zaskakujące jest to, że optymalna temperatura ciała dla tych jaszczurek to 40 st. C, przy której większość gadów zaczyna już wykazywać objawy udaru cieplnego.

Choć biczogony nie cieszą się w Polsce taką popularnością jak agamy brodate czy legwany zielone, ze względu na ich odmienność warto zapoznać się z ich biologią.

Za dnia wilgotność powietrza w miejscach, gdzie występują biczogony, wynosi 20-30%; nocą, wraz ze spadkiem temperatury, podnosi się do 80%. Z tego powodu w przypadku utrzymywania tych jaszczurek w niewoli bardzo ważne jest codzienne zraszanie terrarium w godzinach wieczornych. Ze względu na ekstremalne warunki, w jakich żyją te zwierzęta, w ich organizmie rozwinęły się specjalne metody oszczędzania wody. Mocz jest maksymalnie odwadniany, jaszczurki wydalają stężony kwas moczowy. Nadmiar soli usuwają z organizmu dzięki specjalnym solnym gruczołom znajdującym się w nosie. Jest to bardzo ważna informacja dla lekarzy weterynarii. U zdrowych biczogonów możemy obserwować białą wydzielinę zasychającą wokół nozdrzy. Trzeba wiedzieć, że nie jest to objaw chorobowy, tylko stan prawidłowy.

Dla pary biczogonów U. acanthinura, osiągających 45-55 cm długości, minimalne wymiary terrarium to 150 x 50 x 50 cm. Ważne jest, aby umieścić w nim grubą, 15-20-centymetrową warstwę ściółki. W warunkach naturalnych biczogony kopią głębokie nory, w któ...