Amatorska hodowla tchórzofretek. Cz. II. Zakup tchórzofretkiMgr inż. Małgorzata Gardzińska

Tchórzofretki są zwierzętami poliestralnymi sezonowo. Ruja u samic pojawia się na wiosnę, zwykle w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Pierwsze młode można kupić już pod koniec maja lub na początku czerwca. Są to tzw. mioty wiosenne. Po odsadzeniu młodych samice bardzo szybko wchodzą w kolejną ruję. Wielu hodowców decyduje się wtedy na powtórne ich krycie w celu uzyskania dwóch miotów w roku. Drugi miot, tzw. miot jesienny, jest zwykle mniej liczny, a szczenięta są często słabsze i bardziej podatne na choroby.


Kupując tchórzofretkę, najlepiej wybrać osobnika w wieku około 7-8 tygodni. Takie szczenię jest na tyle młode, że bardzo szybko przyzwyczai się do nowych warunków i opiekuna, a jednocześnie na tyle duże i samodzielne, że może zostać oddzielone od matki i rodzeństwa. Młode osobniki szybko i stosunkowo łatwo uczą się czystości oraz bez większych problemów przyzwyczajają się do zupełnie nowego otoczenia (np. mieszkania w bloku).
Decydując się na zakup starszych lub dorosłych tchórzofretek, należy liczyć się z tym, że zwierzęta mają już pewne przyzwyczajenia. Właścicielowi może być znacznie trudniej wychować je i przekonać do pewnych rzeczy. Czasami dużym problemem może okazać się również nauczenie takich zwierząt korzystania z kuwety.
Niejednokrotnie można spotkać się z przypadkami oddawania lub sprzedawania po okazyjnej cenie dorosłych tchórzofretek. Często zdarza się, że poprzedni właściciele trzymali je w nieodpowiednich warunkach lub niewłaściwie traktowali. U takich zwierząt mogą wystąpić zaburzenia psychiczne - tchórzofretki mogą być nadmiernie płochliwe, wpadać bez powodu w panikę, a nawet być agresywne. Należy zatem dokładnie przemyśleć decyzję o ich zakupie.

GDZIE MOŻNA KUPIĆ TCHÓRZOFRETKĘ? Tchórzofretki można kupić bezpośrednio u hodowcy. W sezonie na fermach jest zwykle bardzo duży wybór młodych zwierząt. Niewątpliwą wadą dużych hodowli jest ...