Pingwin przylądkowy, nazywany także tońcem - jedyny ciepłolubny gatunek pingwina


Mgr inż. Krzysztof Michał Jabłoński
Warszawski Ogród Zoologiczny

Większości z nas pingwiny kojarzą się z zimnymi, skutymi lodem i zaśnieżonymi rejonami Antarktydy. Jeden gatunek pingwina jednak zupełnie nie pasuje do tego opisu. Tym gatunkiem jest pingwin przylądkowy Spheniscus demersus, należący do rodziny pingwinów Spheniscidae, jedynej z rzędu Sphenisciformes, którą tworzy 16 gatunków nielotów zaliczanych do 6 rodzajów. Ten endemiczny gatunek upodobał sobie ciepłe rejony Afryki.

Pingwin przylądkowy występuje na skalistych wybrzeżach w południowej części Afryki, od Namibii do południowego Mozambiku. Jest gatunkiem osiadłym, tylko młode osobniki często wybierają się na wędrówki, ale zawsze wracają do kolonii macierzystej. Ciekawostką jest fakt, że pingwiny przylądkowe można spotkać w RPA na plaży Boulders Beach w pobliżu Kapsztadu. Temperatura w tych okolicach dochodzi do 40 stopni Celsjusza, a pingwiny wygrzewają się w słońcu, zupełnie nie przejmując się przechodzącymi ludźmi. Dźwięki, jakie wydaje pingwin przylądkowy, przypominają ryki osła, stąd też jedna z jego nazw to jackaas penguin, czyli "ośli pingwin".

Układ czarnych plamek na białej piersi pingwina przylądkowego jest niepowtarzalny, tak jak linie papilarne u człowieka.


Charakterystyka pingwinów

Ze wszystkich ptaków pingwiny są najlepiej przystosowane do życia w wodzie. W trakcie ewolucji utraciły zdolność lotu. Ich wrzecionowate ciało, niewielka podłużna głowa zakończona spłaszczonym, lekko zagiętym na końcu dziobem oraz dobrze przylegające do ciała, chroniące przed zimnem natłuszczone, łuskowate pióra, które zmniejszają tarcie w wodzie, doskonale pomagają ptakom w podwodnych wędrówkach. Narządem napędowym pingwinów są skrzydła przekształcone w płetwy. Niektóre gatunki wykonują nimi około 120 ruchów na minutę. Nogi zaopatrzone w cztery palce (trzy skierowane do przodu są zrośnięte błoną pławną) oraz szyja i ogon pełnią rolę steru.

Płynąc pod wodą, pingwiny co jakiś cza...