Alpaki - czas na strzyżę


Mgr inż. Anna Morales Villavicencio
Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt SGGW

W hodowli alpak najważniejszym produktem jest włókno. W Polsce hodowane są alpaki obu istniejących na świecie ras - suri i huacaya. Ich runo różni się znacznie wyglądem. Alpaki rasy huacaya mają runo gęste, gąbczaste, mocno karbikowane. Suri ma runo złożone z kosmyków luźno opadających po obu stronach ciała, a linia grzbietu jest odsłonięta. Kosmyki tworzą loki bardziej lub mniej spiralnie skręcone, które sprawiają wrażenie płaszcza.

Skóra alpak pełni szereg funkcji. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, uczestniczy też w procesie tworzenia włosów.

Skóra alpak jest gruba. Składa się z kilku warstw nakładających się na siebie - naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Każda z wymienionych warstw dzieli się na kolejne. W naskórku zewnętrzna warstwa podlega ciągłemu złuszczaniu się, natomiast warstwa twórcza uczestniczy w procesie powstawania włosów. W skórze właściwej wyodrębniono dwie warstwy - siateczkowatą i brodawkową. W procesie tworzenia się włosów największe znaczenie ma warstwa twórcza naskórka oraz warstwa brodawkowa skóry.

Runo to zespół włosów miękkich i pofalowanych, różnej grubości i długości, które tworzą "welon" pokrywający ciało alpak. Runo alpak jest niezwykłe i ma szereg właściwości niespotykanych u innych gatunków zwierząt hodowanych dla wełny lub włókna. Na przestrzeni wieków dzięki pracy selekcyjnej wyhodowano alpaki w szerokiej gamie kolorów i odcieni. Runo alpak występuje w 22 naturalnych kolorach, podstawowymi kolorami są biały, beżowy, brązowy, szary i czarny.

Runo alpak rasy huacaya wyglądem przypomina wełnę owczą, jest bardzo gęste i dość mocno karbikowane. Karbik to fala ze zmienną amplitudą odchyleń na włóknie (ryc. 1). Włókno rośnie na zwierzęciu prostopadle do ciała, w związku z tym nie jest widoczna linia grzbietu. Z obs...