Pielęgnacja lam i alpak - korekta zębów i paznokci


Mgr inż. Anna Morales Villavicencio
Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt SGGW

Z zootechnicznego punktu widzenia kontrola uzębienia lam i alpak jest bardzo ważna, ponieważ ich siekacze rosną ciągle, tak jak u gryzoni, toteż ich przerost może powodować straty ekonomiczne i problemy zdrowotne. Wypoduszkowane stopy zakończone paznokciem wymagają korekty przynajmniej raz w roku. O stopy należy dbać szczególnie u tych lam i alpak, które są wykorzystywane w turystyce i rekreacji jako zwierzęta juczne.

Lamy i alpaki mają identyczny wzór zębowy, na który składają się siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe. Uzębienie mleczne stanowią 22 zęby, natomiast uzębienie stałe - 32 zęby. Zęby mleczne (siekacze) u wielbłądowatych wyrzynają się z dziąseł zaraz po urodzeniu. Między 6. a 9. miesiącem życia młode wielbłądowate mają już pełne uzębienie mleczne, które po ukończeniu drugiego roku życia jest sukcesywnie wymieniane.

Zęby stałe wyrzynają się w różnym czasie:

- siekacze 2-4 lata

- kły 2-3,5 roku

- przedtrzonowe 3,5-5 lat

- trzonowe od 0,5 roku do 4 lat.

Dorosłe lamy i alpaki mają jedną parę siekaczy górnych i trzy pary dolnych, jedną parę kłów górnych i dolnych (często w szczęce są dwie pary kłów), jedną parę zębów przedtrzonowych i trzy pary trzonowych w szczęce i w żuchwie.

Zadaniem siekaczy jest chwytanie roślinności i umieszczenie jej w pysku. Kły nazywane są też często "zębami walki" i występują u lam i alpak obu płci. Szczególne znaczenie mają dla samców. Pojawiają się po upływie drugiego roku życia. Kły znajdują się między siekaczami a zębami przedtrzonowymi i są lekko zakrzywione do tyłu. Są dość ostre, ponieważ służą do walki w celu okaleczenia przeciwnika. W warunkach naturalnych w chowie ekstensywnym samce często walczą o samice w stadzie, ale ...