Miasta - ogrody i nie tylko......czyli refleksje związane z niektórymi zagrożeniami przyrody w naszym otoczeniu


Jan Borzymowski

Najpiękniejsze założenia w warunkach kiepskiej realizacji staną się jedynie karykaturą idei. Czy wszyscy entuzjaści miast-ogrodów dorośli do wizji ich twórcy - Ebenezera Howarda? Luźna zabudowa z dużą ilością zieleni ma stanowić połączenie zalet miasta i zalet wsi.

W polskich realiach życie pokazuje niejednokrotnie nieco inny obraz w postaci kompozycji osobliwych "bunkrów" z miniaturowymi ogródkami. Takie wykoślawienie ww. idei można zauważyć coraz częściej. Co leży u podłoża tego zjawiska? Odpowiedź jest prosta - interes dewelopera, który polega na maksymalnym zabudowaniu przestrzeni. Do tego dochodzą indywidualne skłonności niektórych Rodaków. Odizolować się od otoczenia, stworzyć swoiste "państwo w państwie" - enklawę absolutnej wyłączności.

Wiele lat temu furorę robiła dowcipna i jakże wymowna piosenka Kazimierza Grześkowiaka: "chłop żywemu nie przepuści

jak się żywe napatoczy

nie pożyje se a juści".

Jak to wygląda obecnie?

Problematyka zagrożeń dzikich zwierząt i ptaków żyjących w naszym otoczeniu jest dość złożona. Wiąże się to z indywidualnymi, niekoniecznie zgodnymi z prawem koncepcjami zagospodarowania przestrzeni najbliższego otoczenia, różnego typu zaniedbaniami dotyczącymi zwierząt domowych, brakiem wyobraźni, wreszcie pospolitym kłusownictwem.

W wielu polskich domach są zwierzęta, w tym koty. Szacunkowa liczba kotów w Polsce to ponad 5,5 mln. Psów jest jeszcze więcej. Te ostatnie są łatwe do upilnowania, co nie oznacza, że wszystkie pozostają pod dobrym nadzorem. Z kotami sprawa układa się znacznie trudniej. Pokonają nieomal każde ogrodzenie. Właściciel nie wie, co porabia samotnie spacerujący kot.

Wiosna to okres kocich zalotów. Urodzą się następne mioty niechcianych mruczków. Na przykładzie pewnego epizodu chciałbym zasygnalizować występujący problem. Zaryzykuję tezę - w Polsce za sprawą kotów corocznie giną tysiące ptaków.

Zima to trudny czas przetrwania dla wielu gatunków zwier...