Aspekty prawne hodowli żółwi i innych zwierząt terrariowych - CITES. Cz. I


Wojciech Urynowicz

Zwierzęta terrarystyczne od zawsze budziły zainteresowanie ludzi ze względu na swój nietypowy wygląd, a także ciekawą biologię. Wywołują przy tym skrajne emocje - od negatywnych, wynikających w głównej mierze z mitów i przesądów na ich temat, po fascynację prowadzącą do hodowli tych niezwykłych zwierząt we własnym mieszkaniu. Obecnie coraz więcej osób, zamiast popularnych niegdyś chomików, myszy, świnek morskich czy też papug, decyduje się na zakup nieco bardziej egzotycznych stworzeń, jakim są m.in. płazy, gady lub pajęczaki. Oczywiście wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że niektóre ze zwierząt oferowanych na giełdach zoologicznych czy też w sklepach wymagają odpowiednich dokumentów potwierdzających ich legalne pochodzenie, a na hodowlę i rozmnażanie innych potrzebne są pozwolenia.

Często właśnie z niewiedzy na temat podstawowych aspektów prawnych w hodowli żółwi i innych zwierząt terrariowych wynikają problemy, które mogą prowadzić do wyroków sądowych. W związku z koniecznością poznania tych trudnych na pierwszy rzut oka spraw związanych z posiadaniem odpowiednich dokumentów, koniecznością rejestracji, a także z otrzymywaniem pozwoleń i potwierdzeń uzyskania przychówku powstał niniejszy artykuł. Tematyka prawna jest dosyć obszerna, dlatego materiał został podzielony na kilka głównych części, aby był się bardziej czytelny.


Czym jest CITES?

Wielu początkujących hodowców spotyka się po raz pierwszy z tym tajemniczym określeniem już podczas czytania literatury fachowej lub opisów gatunków na popularnych portalach herpetologiczno-terrarystycznych. Dlatego niezwykle ważne wydaje się wyjaśnienie, co ono oznacza. CITES to skrót od angielskiej nazwy "Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora", czyli konwencja o międzynarodowym obrocie zagrożonymi dziko żyjącymi gatunkami zwierząt i roślin. ...