Hodowla liśćców Phyllium na przykładzie liśćca strzałkowego P. jacobsoni


Tomasz Przyborowski, Łukasz Dylewski
Sekcja Teriologiczna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Phyllium jacobsoni, nazywany także przez hodowców liśćcem strzałkowym, jest jednym z kilku gatunków dostępnych w hodowli. Pierwsze próby sprowadzenia tego gatunku do Europy, a konkretnie do Niemiec, podjął w 2008 roku Thorsten Thron. Phyllium jacobsoni nie jest trudny w hodowli, a nawet jest polecany początkującym zwolennikom straszyków. Terraryści stawiający pierwsze kroki często czują się jednak nieco oszukani, gdy większość ich świeżo wyklutych liśćców nie dożywa pierwszego linienia. Na wstępie już zatem podkreślamy, że P. jacobsoni faktycznie jest gatunkiem łatwym w hodowli, niemniej jednak opieka nad świeżo wyklutymi larwami wymaga cierpliwego i solidnego podejścia. Dzięki poniższemu opisowi wysoka śmiertelność nie będzie już więcej problemem, a sama opieka nad liśćcami stanie się czystą przyjemnością i być może nowym hobby.

Pochodzenie

Phyllium jacobsoni, jak większość owadów z rodzaju Phyllium, pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, a dokładnie z Jawy - indonezyjskiej wyspy w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. Wyspa ta pozostaje pod wpływem klimatu równikowego, wybitnie wilgotnego, co już może sugerować, jakie wymagania pod względem temperatury i wilgotności należy spełnić, aby naszym owadom żyło się dobrze.


Pokarm

Dieta liśćców (w tym również Phyllium jacobsoni) w ich naturalnym środowisku składa się głównie z liści melonowca właściwego (Carica papaya L.). Oczywiście w hodowli pokarm ten musiał zostać czymś zastąpiony. Idealnymi substytutami okazały się rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae Juss.), a dokładnie jeżyna oraz malina (Rubus sp. L.). Poza tym sprawdzają się również młode liście dębu (Quercus robur, Q. ilex, fam. Fagaceae). Można je podawać osobno albo karmić mieszanką wy...