BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Medycyna regeneracyjna
IRAP – nowość w leczeniu zwyrodnień stawów u małych zwierząt
lek. wet. Jacek Szulc
lek. wet. Katarzyna Szulc
Terapia IRAP należy do odłamu medycyny regeneracyjnej. Na świecie zaczęła być znana jako Orthokine i była używana w medycynie człowieka, następnie w medycynie koni, a teraz również małych zwierząt. Terapia dotyczy zwyrodnień i zapalenia stawów oraz kości, zapalenia ścięgien, zwężenia kanału lędźwiowo-krzyżowego, zespołu cauda equina i urazów mięśni. Jest przy tym bardzo bezpieczna, gdyż opiera się na wykorzystywaniu naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu.
Summary
IRAP – new therapy for small animal osteoarthritis
IRAP is a therapy in regenerative medicine. Originally known globally as Orthokine, it was first used in human medicine and, later, in horses and small animals. It is used to treat joint degeneration and osteoarthritis, tendonitis, lumbar canal stenosis, cauda equina syndrome and muscle injuries. The therapy is very safe, as it is based on the usage of the body’s natural regenerative potential.
Key words: regenerative medicine, IRAP, osteoarthritis, autologous conditioned serum (ACS), interleukin-1 receptor antagonist (IL-1Ra), Orthokine, hyaluronic acid, intra-articular injections
Medycyna regeneracyjna to interdyscyplinarna dziedzina zajmująca się naprawą, zastępowaniem i regeneracją komórek, tkanek oraz narządów w celu przywrócenia ich należytego funkcjonowania w przypadku chorób, skutków urazów i procesów starzenia.
Medycyna weterynaryjna wykorzystuje metody medycyny regeneracyjnej, takie jak autologiczne i alogeniczne przeszczepy komórek macierzystych, iniekcje z kwasu hialuronowego (HA), autologiczna kondycjonowana surowica (ACS), bogatopłytkowe osocze (PRP). W Polsce, poza stosowanymi powszechnie iniekcjami dostawowymi z HA, medycyna regeneracyjna w weterynarii pojawiła się stosunkowo niedawno. Polscy lekarze wprowadzili ją do swoich usług rok, może półtora roku temu. Trzeba jednak pamiętać, że żadna z wyżej wymienionych metod nie jest złotym środkiem na wszystkie dolegliwości, nie jest to forma zastępująca operację. Sięgamy po nią w okolicznościach, gdy chirurgia nie może być zastosowana. Jest to metoda leczenia bólu, szczególnie przewlekłego, w której zamiast terapii farmakologicznej możemy zastosować innowacyjne autologiczne metody leczenia, w zasadzie w 100% bezpieczne.
Leczenie metodą IRAP, bo o niej traktuje artykuł, jest znane na świecie od 10 lat. Jest to pierwsza metoda, która najpierw zyskała olbrzymią popularność i skuteczność w leczeniu bólu stawów u ludzi jako terapia Orthokine, a dopiero w drugiej kolejności wdrożono ją do medycyny weterynaryjnej, początkowo u koni, a następnie u psów.