XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
29/05/2017
W dniach 07-08.06.2011 roku odbyło się w Puławach XVI z kolei spotkanie lekarzy weterynarii specjalizujących się w ochronie zdrowia świń oraz największych i najlepszych producentów, a także – co bardzo ważne – pracowników naukowych związanych z ochroną zdrowia i hodowlą świń.
Motywem przewodnim konferencji był temat „Wykorzystywanie osiągnięć naukowych w praktyce – warunek konkurencyjnej produkcji trzody chlewnej”. Tytuł konferencji nawiązuje do obserwowanego od kilku lat i narastającego problemu importu prosiąt, tuczników i żywca wieprzowego do naszego kraju. Polska per saldo staje się importerem świń, a jeszcze niedawno byliśmy dużym eksporterem wieprzowiny i żywca wieprzowego.
Przyczyn powyższego niekorzystnego zjawiska jest wiele. Jedną z nich jest stosunkowo wolny przepływ informacji między nauką a praktyką, czego następstwem jest wolniejszy niż w innych krajach Unii Europejskiej postęp w zakresie efektywności produkcji. Osobiście nigdy nie miałem i nie mam wątpliwości co do tego, że ważnym obowiązkiem nauki jest między innymi dbałość o możliwie najwyższy poziom wiedzy specjalistów z danego obszaru.
Jak wspomniano powyżej, ciągle efektywność chowu tuczników uzyskiwana przez większość hodowców i producentów jest wyraźnie niższa niż w innych wysoko rozwiniętych rolniczo krajach Europy, w tym przede wszystkim u naszych najbliższych konkurentów, to znaczy w Danii, Holandii, a nawet w Niemczech. Zjawisko stosunkowo niskiej efektywności, a także wyższe niż gdzie indziej koszty produkcji są jedną z ważnych przyczyn rosnącego importu – przede wszystkim prosiąt i warchlaków. Import będzie zahamowany tylko wtedy, gdy warchlaki produkowane w odpowiednio dużych partiach będą dostępne dla producentów tuczników w tej samej cenie jak te, które są przez nich kupowane w wymienionych uprzednio krajach.
W tym roku przyjechała do Puław na konferencję rekordowa liczba uczestników i wystawców. W sumie liczba biorących udział w spotkaniu przekroczyła 1000 osób, natomiast liczba wystawców to 56. Wśród uczestników liczną grupę stanowili tradycyjnie już goście z zagranicy, przede wszystkim z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Słowacji.
Honorowymi gośćmi konferencji byli: dr Janusz Związek, Główny Lekarz Weterynarii, dr Krzysztof Jażdżewski, zastępca GLW, oraz Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa lubelskiego. Konferencję zaszczycili swoją obecnością rektor UP w Lublinie oraz dziekani wszystkich krajowych Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej. Ze względu na aktualność poruszanych problemów epizootycznych w konferencji udział wzięli również wojewódzcy lekarze weterynarii.
W ciągu dwóch dni uczestnicy wysłuchali 12 referatów naukowców z Belgii, Holandii, Hiszpanii, Anglii, Danii, Francji oraz Polski. Głównym sponsorem była firma Intervet/Schering Plough AH. Konferencji towarzyszyła wystawa, na której swoją ofertę prezentowało 56 wystawców.
Jak zawsze konferencji towarzyszyła bardzo atrakcyjna część towarzyska spotkania. Przyjęcie na blisko 1000 osób miało miejsce w pięknym starym parku należącym do Instytutu Weterynarii.
Jak co roku, także tym razem w zasadzie wszystkie referaty zostały poświęcone aspektom szeroko pojętej ochrony zdrowia i ochrony produkcji trzody chlewnej w Polsce.