30/05/2017
W dniach 2-3 września we Wrocławiu już po raz VI odbyło się sympozjum „Problemy w rozrodzie psów i kotów”, zorganizowane przez Katedrę Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich. Tym razem tematami przewodnimi były: płodność, ciąża, noworodek. W obradach brało udział ponad 350 lekarzy weterynarii z Polski i krajów ościennych.
Ryc. 2. Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP we Wrocławiu prof. dr hab. Jan Twardoń, prof. Tomasz Janowski (UWM), dr hab. Wojciech Niżański (organizator sympozjum) oraz dr Michela Beccaglia (Mediolan) podczas obrad.
W dniu poprzedzającym obrady plenarne ponad 30 lekarzy weterynarii brało udział w warsztatach dotyczących ultrasonografii narządu płciowego oraz sztucznej inseminacji u psów. Zajęcia praktyczne odbywały się nie tylko pod okiem organizatorów z dr. hab. Wojciechem Niżańskim na czele, ale były również prowadzone przez światowej sławy specjalistów w zakresie rozrodu małych zwierząt – dr Michelę Beccaglia z Włoch oraz prof. Alaina Fontbonne z Francji.
Podczas konferencji, oprócz wspomnianych już gości zagranicznych, swoje prace prezentowali również specjaliści z krajowych ośrodków zajmujących się problemami rozrodowymi.
Prof. Fontbonne, który rozpoczął wykłady, omawiał zarówno mało dotąd poznane zaburzenia rozrodu u kotek, jak i zaburzenia cyklu jajnikowego u suk. Na koniec przedstawił nowe spojrzenie na ciągle aktualny problem zespołu endometritis–pyometra.
Wykład wygłosił również prof. Janowski, opowiadając o zastosowaniu aglepristonu. Na temat chorób zakaźnych u szczeniąt i kociąt wykładał niekwestionowany autorytet – prof. Tadeusz Frymus, a trudny temat endokrynologicznych zaburzeń rozrodu u kotów omówił dr hab. Wojciech Niżański.
Kolejnego dnia sesję rozpoczęła dr Michela Beccaglia wykładem dotyczącym ultrasonograficznego monitorowania ciąży oraz określania dnia porodu u suk i kotek. Dr Małgorzata Ochota oraz dr Piotr Jurka przedstawili prezentacje na temat oceny poporodowej noworodka oraz przyczyn śmierci szczeniąt i kociąt. Z kolei dr Robert Marczak opowiedział o preparatach krwi mających zastosowanie w neonatologii.
Interpretację wyników badań hematologicznych w zaburzeniach w rozrodzie omówiła przystępnie dr Janina Łukaszewska.
Ostatni wykład został poprowadzony przez dr. Grzegorza Dejnekę, który w ciekawy sposób przedstawił problem ciężkich porodów po niechcianym kryciu.
Podczas warsztatów każdy uczestnik miał okazję samodzielnie przeprowadzić badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, będąc prowadzonym przez specjalistę, mógł wykonać procedury niezbędne do wyznaczenia optymalnego terminu do krycia czy spróbować kateteryzacji przezszyjkowej metodą endoskopową. Część plenarna, przebiegająca jak zwykle w miłej atmosferze, pozwoliła na omówienie aktualnych problemów, z jakimi spotykają się lekarze weterynarii w swoich praktykach. Z kolei podczas uroczystej kolacji był czas na integrację oraz rozmowę z zaproszonymi gośćmi i organizatorami.
Spotkanie nie mogłoby odbyć się bez wspaniałego wsparcia wielu firm, w tym głównego sponsora – firmy Virbac, oraz pozostałych: Animedica Polska Sp. z o.o., ART-WET, Bayer, Biomedica Poland Sp. z o.o., Biomerieux Industry, Color Trading Sp. z o.o., Galaktyka, Idexx, KOSMED, MEDIM, Mestrukton, Polrentgen, POLnet, ScanVet POLAND, VetTrade, VetMedical.
Opiekę medialną nad przedsięwzięciem sprawowały: „Magazyn Weterynaryjny”, „Weterynaria w Praktyce”, „Cztery Łapy”, „Biznes Weterynaryjny”.
Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok na konferencję, która tym razem odbędzie się w ramach Kongresu PTNW, organizowanego we Wrocławiu w roku 2012!