XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
10/04/2019
Redakcja MW
Na jedenasty Kongres Akademii po Dyplomie (16-17.03.2019 r.), zorganizowany w nowym, przestronniejszym miejscu, przybyło ponad 600 lekarzy weterynarii i studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej z całej Polski. Tematem tegorocznego spotkania były kliniczne aspekty praktyki lekarsko-weterynaryjnej zajmującej się małymi zwierzętami.
Tegoroczny Kongres był inny niż dotychczasowe. Wprowadzono nowość – w dniu przedkongresowym – 15 marca – odbyły się warsztaty interaktywne. Zostały one zorganizowane z udziałem naszych partnerów. Każdy uczestnik Kongresu miał możliwość bezpłatnego skorzystania z wybranych warsztatów: urologiczno-nefrologicznych (prowadząca: dr A. Sikorska-Kopyłowicz, wsparcie firmy IDEXX), dermatologicznych (prowadząca: lek. wet. J. Karaś-Tęcza, wsparcie firmy Virbac), kardiologicznych (prowadząca: prof. U. Pasławska, wsparcie firmy Ceva) lub behawioralnych (prowadząca: dr J. Kudła, wsparcie firmy Orion Pharma). Warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem Uczestników, spodziewamy się więc, że wejdą na stałe do programów Kongresów ApD Weterynaria. Już planujemy następną edycję i zapraszamy najlepszych prowadzących, dlatego zachęcamy do śledzenia na bieżąco informacji o przyszłorocznym Kongresie. Dla komfortu Uczestników liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, warto więc trzymać rękę na pulsie!
Istotę tegorocznego Kongresu najtrafniej oddają słowa naszych znakomitych kierowników naukowych. Prof. Tadeusz Frymus powiedział: „Leczymy zwierzę, a nie wyniki badań dodatkowych. Te ostatnie, choć niezwykle przydatne, mają jednak z reguły czułość i(lub) swoistość poniżej 100%, a więc ograniczoną wiarygodność. Ich wyniki zawsze muszą więc być interpretowane w kontekście stanu pacjenta, a tu nic nie zastąpi wywiadu i rzetelnego badania klinicznego”. Natomiast prof. Roman Lechowski ujął to następująco: „Chociaż dysponujemy coraz nowszymi i precyzyjniejszymi metodami diagnostycznymi, potrafimy sięgać, gdzie wzrok nie sięga, to stara prawda pozostaje niezmienna – nic nie zastąpi rzetelnego wywiadu i dokładnego badania klinicznego. To właśnie badanie kliniczne mówi nam, jakie badania dodatkowe wybrać, a nie odwrotnie. Niech będzie to naszą nadrzędną zasadą postępowania”.
Prelegentami na Kongresie byli wybitni polscy wykładowcy, specjaliści medycyny małych zwierząt. Pierwszego dnia dr hab. Marcin Wrzosek omówił schemat badania klinicznego w neurologii psów i kotów. Dr hab. Michał Jank w sesji poświęconej otyłości zwrócił uwagę na zaburzenia endokrynologiczne jako przyczynę i skutek otyłości u małych zwierząt. W sesji dermatologicznej dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker opowiedziała o podwójnym życiu dermatologii, gdzie taki sam obraz kliniczny może być różnie interpretowany przez lekarzy, co skutkuje odmiennymi rozpoznaniami. W ramach sesji „Stany nagłe w nefrologii” dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys wyjaśniła, jak można wcześnie zdiagnozować ostre uszkodzenie nerek i jak prawidłowo postępować. Zagadnienia związane z antybiotykoterapią – praktyczne wytyczne odnośnie do terapii przeciwbakteryjnej u psów i kotów oraz kwestie wielolekooporności bakterii – przedstawili dr n. wet. Wojciech Karlik i dr hab. Magdalena Rzewuska.