BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Wydarzenia
Akademia po Dyplomie Weterynaria po raz piętnasty
Agnieszka Fedorczyk
Temat przewodni XV kongresu ApD Weterynaria, zgodnie z sugestiami lekarzy weterynarii, był taki jak w roku ubiegłym − „Interdyscyplinarne wyzwania współczesnej weterynarii”. Spotkanie zgromadziło ponad 700 uczestników.
Podczas dwóch dni kongresowych w dniach 18-19 marca w Warszawie odbyło się 10 sesji tematycznych – Parazytologia, Choroby wewnętrzne, Farmakologia, Kardiologia, Stomatologia, Dermatologia, Ból, Urologia, Żywienie, Diagnostyka obrazowa, a dodatkowo dwie sesje specjalne, poświęcone m.in. tematowi medycyny ratunkowej. Po każdej sesji przewidziano czas na dyskusję, a uczestnicy kongresu mieli możliwość zadawania pytań ekspertom. Profesorowie Tadeusz Frymus oraz Roman Lechowski z Katedry Chorób Małych Zwierząt i Kliniki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie sprawowali zaszczytną funkcję kierowników naukowych kongresu oraz byli jego współprowadzącymi.
W trakcie kongresu nauka przeplatała się z praktyką. W sesji parazytologicznej przedstawiono wiele cennych, praktycznych wskazówek pomocnych w rozpoznawaniu chorób pasożytniczych u psów i kotów z wykorzystaniem dość prostych, a zarazem możliwych do wykonania w każdej lecznicy metod badania, najczęściej z użyciem kału. − Jeżeli lekarze dotąd jeszcze nie korzystali z samodzielnych metod diagnostycznych, z zastosowaniem szkiełka laboratoryjnego i mikroskopu, to warto, by spróbowali, bo diagnostyka z pewnością na tym zyska – powiedział prof. dr hab. n. wet. Tadeusz Frymus.
Dwa wykłady poświęcono zwalczaniu chorób pasożytniczych. Zwrócono w nich uwagę na rzadko występujące, a więc mniej znane choroby pasożytnicze. − Ogromnym zaszczytem było dla mnie wystąpić wspólnie w jednej sesji z dr. n. wet. Andrzejem Połozowskim...