Wydarzenia
XVII Kongres Akademii po Dyplomie Weterynaria – praktyka mistrza weterynarii
W rankingu najbardziej praktycznych wykładów XVII Kongresu Akademii po Dyplomie Weterynaria zwyciężyły choroby wewnętrzne, szczególnie astma i choroby nerek, gastroenterologia (wymioty u kotów) i kardiologia (ultrasonografia). To nie wszystkie dobre wiadomości z dwudniowego (16-17 marca br. w Warszawie) spotkania blisko 800 lekarzy weterynarii, nad którego programem czuwali prof. dr hab. Tadeusz Frymus i prof. dr hab. Roman Lechowski z Katedry Chorób Małych Zwierząt i Kliniki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
– Dziesięć sesji tematycznych zostało wybranych zgodnie z sugestiami lekarzy weterynarii. Po raz kolejny dobrze wpisały się w kongres warsztaty z kardiologii, hematologii, dermatologii i okulistyki, które przyciągnęły wielu uczestników – ocenił prof. T. Frymus. – Większość wykładów miała charakter praktyczny, szczególnie te związane z kardiologią, padaczką, dotyczące leków, dawek, które stosują lekarze.
Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu sponsorów – firm Stamar (warsztaty hematologiczne, prowadzący: dr n. wet. Katarzyna Mróz, lek. wet. Sebastian Borowik), Ceva (warsztaty dermatologiczne, prowadzące: lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza, lek. wet. Ewa Konarzewska, i kardiologiczne, prowadząca: dr n. wet. Marta Parzeniecka-Jaworska), Purina (warsztaty dermatologiczne) oraz Edina i Orion Pharma (warsztaty okulistyczne, prowadząca: lek. wet. Anna Kalinowska).
Ultrasonografia płuc i serca ma coraz więcej zwolenników, o czym mówiła prof. Olga Szaluś-Jordanow. Potwierdzają to zresztą światowe statystyki – coraz mniej wykonuje się RTG płuc na rzecz USG, które jest badaniem przyjaźniejszym dla pacjenta z powodu braku promieniowania.
Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją coraz dłużej i wymagają specjalistycznej opieki anestezjologicznej. Mówił o tym lek. wet. Robert Kraczkowski z Kliniki Weterynaryjnej Szmaragdowa w Lublinie. – Pacjenci w wieku geriatrycznym z powodu wskazań chirurg...
Mocną stroną pierwszego dnia kongresu było spotkanie z dr n. wet. Katarzyną Jodkowską z Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt w sesji „20 pytań o...”. Wiele spośród tych pytań dotyczyło zapaleń jamy ustnej u kotów na tle imm...