XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
darmowy webinar
SARS-CoV-2 Co każdy lekarz weterynarii powinien wiedzieć
Tadeusz Frymus po ukończeniu studiów weterynaryjnych rozpoczął pracę na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW jako wykładowca, naukowiec i klinicysta, nauczając chorób zakaźnych zarówno małych jak i dużych zwierząt. Od wczesnych lat 1990-tych głównym tematem jego zainteresowań klinicznych i naukowych są wirusowe choroby kotów (m. in. zakażenia FeLV, FIV, a także FIP, wścieklizna) i psów (nosówka i inne), jak i odporność poszczepienna.
Obecnie jest profesorem w Katedrze Chorób Małych Zwierząt z Kliniką SGGW. W 1995 roku utworzył tam i prowadzi do dziś specjalizacyjne Studia Podyplomowe „Choroby Psów i Kotów”. W 2005 roku został zaproszony w skład międzynarodowej grupy ekspertów od chorób kotów „European Advisory Board on Cat Diseases”, gdzie działa do dziś (www.abcdcatsvets.org). Bazując na swoich doświadczeniach klinicznych wydał w Polsce kilka podręczników dla studentów i lekarzy weterynarii na temat chorób zakaźnych psów i kotów, a także jest współautorem książki „Canine Infectious Diseases – Self-Assessment Color Review”, red.: Hartmann K., Sykes J, CRC PRESS, 2018.
Fakt iż SARS-CoV-2 najprawdopodobniej pochodzi od nietoperzy wzbudza pytania, czy psy i koty mogą go roznosić. Nasiliły się one po wykryciu tego wirusa u dwóch psów w Hong-Kongu, a ostatnio także u kota w Belgii. Ponadto coraz więcej wskazuje na to, że receptory komórek człowieka, przez które ten wirus je zakaża, są bardzo podobne do analogicznych receptorów u psów i kotów. Może to wskazywać, iż bariera chroniąca psy i koty przed zakażeniem SARS-CoV-2 jest słaba.
Agenda:
1. Znane już dawniej koronawirusy zwierząt i ludzi
2. Szaleńcze tempo mutacji koronawirusów i jego rola
3. Stały kłopot z nietoperzami - skąd się wziął SARS-CoV-2?
4. A może SARS-CoV-2 był wytworzony jako broń biologiczna?
5. A może wymknął się z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk?
6. Czy pies lub kot może roznosić SARS-CoV-2?
7. Czy lekarze weterynarii z racji kontaktów z koronawirusami psów i kotów są mniej podatni na SARS-CoV-2?
8. Czy szczepionka przeciw koronawirozie psów może zapobiec COVID-19?
9. Czy nowe eksperymentalne antywirusowe leczenie FIP u kotów może pomóc w leczeniu COVID-19?
10. Remdesywir – nadzieją chorych na COVID-19?
11. Co ze szczepionką przeciw COVID-19?
Webinar to interaktywna forma szkolenia, która z wykorzystaniem technologii informatycznych transmitowana jest do jego uczestników. Dzięki takiej formie, mogą Państwo posiąść wiedzę w wygodny sposób nie wychodząc z domu, z wykorzystaniem swojego komputera, tabletu lub telefonu. Szkolenie odbywa się w czasie rzeczywistym, co daje Państwu możliwość zadawania pytań z wykorzystaniem czatu.