XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
darmowy webinar
Atopia w czasach pandemii. Jak i czy leczyć korespondencyjnie pacjentów z przewlekłym AZS?
Specjalista chorób psów i kotów
Członek Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologów Weterynaryjnych
Ukończyła studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w 1999 roku. Przez osiem lat pracowała jako asystent, a później jako adiunkt w Zakładzie Diagnostyki Klinicznej i Dermatologii Weterynaryjnej, gdzie obroniła pracę doktorską z zakresu alergologii. Obecnie jest właścicielką Lubelskiej Polikliniki Weterynaryjnej, gdzie konsultuje wyłącznie przypadki kliniczne z zakresu dermatologii, alergologii i endokrynologii. Jest autorką licznych artykułów i publikacji. Od wielu lat bierze czynny udział w pracy Sekcji Dermatologii PSLWMZ, przez kilka lat była przewodniczącą Sekcji. Jest organizatorką wielu kongresów, szkoleń i kursów dla lekarzy weterynarii oraz pomysłodawczynią i założycielką Akademii Dermatologii Weterynaryjnej. Jej pasją jest uczenie innych i „zarażanie dermatologią”.
Atopia jest chorobą przewlekłą – trwającą przez całe życie i wymagającą stałej kontroli, również w czasie pandemii. Nie można zaniechać leczenia pacjenta atopowego, gdyż może się to skończyć dużymi powikłaniami, a wtedy proces terapeutyczny będzie o wiele dłuższy i wymagający większych nakładów czasowych i finansowych. Uprawianie dermatologii w czasie pandemii jest trudne. Bardzo ważnym elementem w postępowaniu z pacjentem dermatologicznym jest skrupulatny wywiad, a współpraca z właścicielem jest kluczowa w leczeniu wszystkich chorób skóry. Podczas pandemii nie jest to bezpieczne!!!
Telemedycyna funkcjonuje w całej Polsce. W odniesieniu do teleweterynarii jest jednak jeszcze dużo kontrowersji. Brak jest szczegółowych wytycznych, a te, które są, często sobie przeczą!
W czasie webinaru dr Dorota Pomorska-Handwerker przedstawi swoją „receptę” na postępowanie w tym trudnym okresie. Opowie, jak radzi sobie z prowadzeniem pacjentów atopowych i w jaki sposób kontaktuje się z właścicielami zwierząt, by było to bezpieczne i skuteczne. Zaprezentuje to na przykładach swoich pacjentów z AZS.
Agenda:
- Jak zebrać szybki wywiad dermatologiczny przez telefon? Jakie pytania zadawać, by uzyskać jak najwięcej informacji w jak najkrótszym czasie?
- Jak na odległość i bez badań dodatkowych rozpoznać, w jakim stadium atopii jest nasz pacjent? Czy to w ogóle możliwe?
- Jak wyglądają typowe wykwity skórne świadczące o powikłaniach?
- Jakie zdjęcia zmian skórnych będą najlepsze i jak je zrobić? Które części ciała fotografować? Co to jest CADESI i dlaczego warto o nim wiedzieć w czasie pandemii?
- Co pyli w czasie pandemii? Alergeny wiosenne – kalendarze pylenia. Jakie alergeny będą zagrożeniem jesienią, jeżeli pandemia wróci?
- W jakie preparaty zaopatrzyć właściciela, by miał je do dyspozycji w domu w czasie pandemii?
- Co właściciel może zrobić sam, a czego na pewno nie może i nie powinien robić? Czy stosować leki o przedłużonym działaniu i jakie?
- Konsultacje internetowe – plusy i minusy!!!
- Istota wdrażania terapii proaktywnej u pacjentów z AZS
Webinar to interaktywna forma szkolenia, która z wykorzystaniem technologii informatycznych transmitowana jest do jego uczestników. Dzięki takiej formie, mogą Państwo posiąść wiedzę w wygodny sposób nie wychodząc z domu, z wykorzystaniem swojego komputera, tabletu lub telefonu. Szkolenie odbywa się w czasie rzeczywistym, co daje Państwu możliwość zadawania pytań z wykorzystaniem czatu.