BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żywienie
Zasady skutecznej konsultacji żywieniowej w praktyce lekarza weterynarii
dr n. wet. Michał Ceregrzyn1
lek. wet. Małgorzata Głowacka2
W niniejszym artykule chcemy pokazać podstawy skutecznych konsultacji żywieniowych. Naszym celem jest pomoc w budowaniu pozycji doradcy żywieniowego (dietetyka) w sytuacjach kiedy zwierzę wymaga zmiany diety. Pragniemy przekonać, że dietetyka to nie tylko wiedza o żywieniu, lecz także umiejętność słuchania i określania potrzeb psychologicznych i emocjonalnych opiekunów zwierząt, zdolność do szukania optymalnych rozwiązań, sztuka motywacji i budowania długotrwałych relacji opartych na zaufaniu i kompetencjach medycznych.
Summary
Effective nutritional consultation in dog and cat veterinary practice
Nutritional consultation is an important part of small animal veterinary practice. Unfortunately, Polish veterinary surgeons are not considered by dog and cat owners to be the most important sources of knowledge about dog and cat nutrition. The present paper discusses the basic principles of appropriate nutrition consultation with regard to important features of the consulting process and shows, on the basis of sociological research, what attitudes to dog and cat feeding are presented by pet owners in Poland. The second part describes the most common reasons for failure in effective consultation. Finally, the principles of nutritional consultation in small animal veterinary practice are presented.
Key words: nutritional consultation, diet in disease treatment, influence, dog, cat
Czym różni się doradztwo żywieniowe od standardowej porady medycznej?
Właściciel, przychodząc do lekarza weterynarii z chorym psem lub kotem, oczekuje najczęściej rozwiązania problemu, z którym sam nie może sobie poradzić. W przypadku porad dotyczących żywienia, często mamy do czynienia ze zwierzęciem klinicznie zdrowym i poruszamy temat każdemu znajomy – w końcu przygotowywaniem jedzenia zajmujemy się prawie wszyscy. Zmienia to znacząco relację pomiędzy lekarzem a właścicielem psa lub kota. Z roli, w której lekarz jest autorytetem i specjalistą, staje się kimś, kto ingeruje w ustalony porządek rzeczy, mówiąc, jak żywić zwierzę. Ta zmiana relacji ma ogromne znaczenie dla formy rozmowy, jaką należy prowadzić. Efektywność porady żywieniowej zależy od kilku czynników: motywacji właściciela i umiejętności jej wzmacniania przez lekarza, zrozumienia potrzeb i ograniczeń właściciela (ekonomiczne, kulturowe, emocjonalne i czasowe), odpowiedniej formy zaleceń i kontroli ich stosowania (autorytet i zaufanie do lekarza).
Co myślą właściciele o żywieniu swoich psów i kotów?
Nie ma uniwersalnej postawy względem żywienia psów i kotów – mamy tu do czynienia z pewnym spektrum zachowań i opinii. O ile w przypadku leczenia większości chorób istnieje jedna optymalna metoda postępowania, o tyle w przypadku doradztwa żywienio...