BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Kwas β-hydroksy-β-metylomasłowy – jeden z najbardziej obiecujących dodatków pokarmowych dla zwierząt
Lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
W ostatnich latach obserwuje się coraz większą popularność dodatków pokarmowych, które mogą mieć korzystny wpływ na organizm. Jednym z nich jest kwas β-hydroksy-β-metylomasłowy (HMB). Związek ten znalazł zastosowanie w żywieniu sportowców. Wchodzi w skład różnych preparatów przeznaczonych dla osób aktywnych fizycznie. Może być użyteczny dla ludzi starszych i ciężko chorych. Generalnie budzi zainteresowanie w żywieniu w stanach nasilonego katabolizmu. Literatura naukowa jest stosunkowo bogata w prace dotyczące suplementacji HMB, również w żywieniu zwierząt.
Summary
β-hydroxy-β-methylbutyrate – one of the most promising animal feed additives
Nutritional supplements are becoming increasingly popular. One of them is β-hydroxy-β-methylbutyrate (HMB). HMB administration can be beneficial for athletes. This nutrient is present in various commercial preparations dedicated for physically active people. HMB can be useful for elderly persons and seriously ill patients. HMB supplementation is generally discussed in the context of better nutrition in cases of increased catabolism. A number of studies have been done to evaluate the usefulness of HMB supplementation in animal nutrition.
Key words: veterinary dietetics, animal nutrition, β-hydroxy-β-methylbutyrate, HMB
Kwas β-hydroksy-β-metylomasłowy (HMB) to pochodna leucyny wykazująca właściwości antykataboliczne. Jest związkiem dobrze przyswajalnym. U ludzi najwyższe stężenie w osoczu krwi notuje się w ciągu 60 do 120 minut po doustnym podaniu 1-3 g HMB. Jednoczesne spożycie glukozy opóźnia osiągnięcie najwyższego stężenia. Po mniej więcej dziewięciu godzinach od pobrania HMB jego stężenie w osoczu krwi powraca do wartości początkowej. Zatrzymaniu w organizmie ulega od 70 do 85% spożytego HMB, a pozostała część jest wydalana w moczu (31). Szybkie wchłanianie tego związku w jelicie potwierdzają obserwacje dokonane na świniach (8).
HMB wzbudził duże zainteresowanie polskich badaczy. Według olsztyńskich autorów uzasadnione jest dodawanie go do paszy dla gęsi stad reprodukcyjnych. Przeprowadzono badania, w których określono jego wpływ na cechy użytkowe gęsi i masę ciała ich po...