Duże zwierzęta
Laparoskopowe zamknięcie przestrzeni śledzionowo-nerkowej u koni
dr n. wet. Andrzej Golachowski
Laparoskopowe zamknięcie przestrzeni śledzionowo-nerkowej wykonuje się u koni z nawracającym przemieszczeniem okrężnicy do przestrzeni śledzionowo-nerkowej. Przemieszczenie i uwięźnięcie okrężnicy wstępującej w tej przestrzeni jest częstą przyczyną morzyska u konia. Dochodzi do niego, gdy okrężnica przemieszcza się grzbietowo do więzadła śledzionowo-nerkowego i zostaje zatrzymana pomiędzy śledzioną a lewą nerką.
Summary
Laparoscopic closure of the nephrosplenic space in a horse
The article describes laparoscopic closure of the nephrosplenic space in a horse. The procedure prevents entrapment of the large intestine in the nephrosplenic space. Patient selection, surgical technique, post-operative care and possible complications are described. The laparoscopic technique is safe and does not affect the horse’s performance.
Key words: horse, laparoscopy, nephrosplenic space
Uwięźnięcie może powodować częściową lub nawet całkowitą niedrożność jelita, a co za tym idzie – w różnym stopniu nasilone objawy morzyskowe.
Rozpoznanie opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym, w tym rektalnym, podczas którego stwierdza się charakterystyczne silne napięcie taśm [teniae (taeniae) coli] oraz przesunięcie śledziony w stronę brzuszno-przyśrodkową, przez co staje się ona niedostępna w badaniu rektalnym.
W celu potwierdzenia rozpoznania nieocenione jest badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne. Widać w nim wypełnioną treścią i gazem okrężnicę w grzbietowej części jamy brzusznej, co uniemożliwia uwidocznienie lewej nerki. Leczenie przemieszczenia i uwięźnięcia okrężnicy wstępującej w przestrzeni śledzionowo-nerkowej, w zależności od wyników badań, stanu zwierzęcia i nasilenia objawów bólowych, można prowadzić zachowawczo poprzez:
- podawanie płynów i.v. i leków przeciwbólowych oraz umożliwienie koniowi swobodnego tarzania się
- podawanie płynów, leków przeciwbólowych i fenylefryny we wlewie kroplowym w połączeniu z oprowadzaniem konia stępem i kłusem. Fenylefryna, zwężając naczynia krwionośne, obkurcza też śledzionę i ułatwia powrót okrężnicy na swoje miejsce.
Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, można próbować dokonać repozycji przemieszczonej okrężnicy w znieczuleniu ogólnym poprzez obracanie konia. Bardzo pomocne jest wcześniejsze podanie fenylefryny.
Po indukcji znieczulenia konia układa się na prawym boku, kończyny miedniczne podwiesza się na wyciągu, unosząc zad ku górze, a następnie układa się konia na lewym boku. Badaniem ultrasonograficznym sprawdza się, czy doszło do repozycji okrężnicy....