XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Prawo, pieniądze, psychologia
Straty w zarządzaniu praktyką weterynaryjną. Źródła i metody przeciwdziałania. Cz. I
mgr Katarzyna Urban
Od kilku lat mam przyjemność współpracować z klinikami weterynaryjnymi w zakresie analiz organizacyjnych i audytów zarządzania. Podstawowy cel tych czynności to usprawnienie funkcjonowania placówek weterynaryjnych. Jako psycholog pracy i organizacji, doświadczony HR manager, doradca i praktyk Kaizen, zapewniam spojrzenie z innej perspektywy. Jest to percepcja biznesu przez pryzmat zespołu, procesów biznesowych, organizacji pracy, zarządzania oraz ogólnego potencjału placówki.
Nasze spotkania z zespołami są bardzo intensywne. Obejmują zazwyczaj diagnostyczne wizyty w klinice, których celem jest prowadzenie ustrukturyzowanych wywiadów z przedstawicielami różnych grup zawodowych, obserwacja procesów, a także zbieranie danych ankietowych w zespole. Kolejne etapy audytów to analiza danych, stworzenie ustrukturyzowanego raportu zawierającego rekomendacje dotyczące działań rozwojowych i eliminacji wąskich gardeł w zarządzaniu placówką oraz dyskusje podsumowujące z właścicielami.
W trakcie poznawania potencjału kliniki i odkrywania kolejnych obszarów usprawnień zgłębiamy procesy biznesowe, mocne strony oraz możliwości rozwoju. Obraz rozwiązań dla konkretnej praktyki tworzy się na podstawie informacji pozyskiwanych z wielu różnych źródeł i perspektyw reprezentantów grup pracowników piastujących różne stanowiska. Co ciekawe, zespoły często zwracają uwagę na te same sprawy stanowiące przyczyny dyskomfortu we współpracy. Nasze spotkania pozwalają na to, by przeszkody w codziennym działaniu kliniki wyszły na światło dzienne, zostały zdiagnozowane i nazwane, by następnie podlegać stopniowym transformacjom prowadzącym do ich eliminacji.
W dzisiejszych czasach, wymagających jeszcze wyższego poziomu elastyczności w prowadzeniu kliniki weterynaryjnej i radzeniu sobie z niepewnością, kluczowe jest racjonalne wykorzystanie zasobów. Tym samym coraz bardziej istotna staje się redukcja strat/marnotrawstwa w zarządzaniu kliniką weterynaryjną.
Właściciele biznesu zaczynają odczuwać, że optymalizacja jest potrzebna, nie wiedzą jednak, od czego zacząć. Potrzeba zmian zaczyna być widoczna w różnych sytuacjach. Czasami towarzyszy temu wrażenie, że tracimy kontrolę nad naszym biznesem, podej...
Czy niektóre z tych scenariuszy brzmią znajomo? Jeśli tak, to zachęcam do lektury.
Celem tego artykułu jest przybliżenie źródeł strat w zarządzaniu praktyką weterynaryjną (ryc. 1) oraz przedstawienie wskazówek dotyczących radzenia sobie z największymi z nich. Tematyka związana z eliminacją strat lub marnotrawstwa ma swoje korzen...