XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Duże zwierzęta
Niedobory pokarmowe u koni. Cz. II
lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
Żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan zdrowia. Niepożądany jest zarówno niedobór, jak i nadmiar składników pokarmowych. Dużo koni jest obficie żywionych. Powszechnie stosuje się pasze o wysokiej koncentracji składników odżywczych i dodatki paszowe. Niedobory pokarmowe wciąż jednak występują i mogą mieć poważne konsekwencje. Część pierwsza artykułu ukazała się w MW 2/2016. W drugiej części omówiono zagadnienia związane z niedoborem wybranych składników mineralnych i witamin.
SUMMARY
Nutritional deficiencies in horses. Part 2
Nutrition is one of the most important factors influencing health status. Inadequate feeding can have detrimental effects. Both nutritional deficiency and excess are undesirable. Abundant feeding is practiced by many horse owners. Concentrated feeds and feed additives are commonly used. However, nutritional deficiencies still occur and can lead to serious health consequences. The aim of this part of the cycle is to present the problems of deficiency of some minerals and vitamins.
Key words: veterinary dietetics, animal nutrition, nutritional deficiency, horse
W żywieniu koni często stosuje się różne dodatki paszowe. Ma to na celu wzbogacenie dawki pokarmowej w substancje, które w tradycyjnych paszach mogą występować w zbyt małych ilościach. Pasze używane w żywieniu koni mogą bowiem być niedoborowe w różne składniki odżywcze. Szczególną wagę do wartości pokarmowej trzeba przywiązywać w odniesieniu do pasz, które stanowią podstawę diety. W żywieniu koni taką paszą jest między innymi siano. Układając dawkę pokarmową, należy brać pod uwagę zawartość składników odżywczych w skarmianym sianie. Zbyt niską wartość pokarmową dla koni ma na przykład siano pozyskane z łąk półnaturalnych, użytkowanych ekstensywnie, nienawożonych i późno koszonych. Potwierdzają to badania porostu łąkowego zebranego z łąki znajdującej się na terenie gospodarstwa agroturystycznego położonego w pobliżu Wolińskiego Parku Narodowego. Stwierdzono wysoki udział roślin bezwartościowych. Niska wartość pokarmowa siana wynika między innymi z niskiej zawartości niektórych składników mineralnych (20).
Składnikiem odżywczym, który wzbudza szczególne zainteresowanie w aspekcie chorób koni związanych z niedoborami pokarmowymi, jest selen. Niedobór tego pierwiastka jest przyczyną pokarmowej dystrofii mięśni, zwanej chorobą białych mięśni. Choroba występuje głównie u młodych źrebiąt. Miopatia związana z niedoborem selenu jest znacznie rzadziej diagnozowana u koni dorosłych. Ponadto niedostateczna podaż selenu może mieć niekorzystny wpływ na rozród, funkcjonowanie układu immunologicznego i przyrosty masy ciała (26).