XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby wewnętrzne
RAO – astma koni. Podsumowanie obecnego stanu wiedzy
dr n. wet. Blanka Wysocka
Nawracająca choroba obturacyjna (z ang. RAO), wcześniej zwana również COPD, obecnie ze względu na swoje podobieństwa do astmy ludzkiej została nazwana końską astmą. Zmianę nomenklatury ustalono w 2016 roku (Couëtil i wsp., 2016). Według nowego podziału terminem końska astma zastąpiono nazwy RAO i IAD (z ang. inflammatory airways disease). W zależności od natężenia objawów choroby astma ma formę łagodną, umiarkowaną lub ciężką. Astma łagodna i umiarkowana to dawne IAD, a astma ciężka to dawne RAO.
IAD, czyli obecnie łagodna i umiarkowana astma, to choroba cechująca się przewlekłym kaszlem trwającym powyżej trzech tygodni, zwiększoną ilością wydzieliny w drogach oddechowych oraz podwyższoną liczbą neutrofili, eozynofili i komórek tucznych w wypłuczynie pęcherzykowo-oskrzelowej. Ważne jest, że łagodna i umiarkowana astma mogą być stanem przejściowym, a nie chorobą do końca życia, w przeciwieństwie do astmy ostrej, gdzie koń pozostaje chory. Do grupy koni z łagodną astmą zaliczane są również młode konie wyścigowe z przewlekłym stanem zapalnym dolnych dróg oddechowych, które według mnie stanowią jeszcze inną grupę przypadków. W przebiegu łagodnej i umiarkowanej astmy nie dochodzi także do rozwoju duszności wydechowej, typowej dla ciężkiej astmy.
W przypadku wszystkich trzech form astmy podłoże jest alergiczne. Dziedziczenie tej choroby w postaci łagodnej i umiarkowanej nie jest oczywiste, ale istnieje wiele dowodów na to, że chore konie z ciężką formą astmy przekażą skłonność do niej swojemu potomstwu (Gerber i wsp., 2009).
Nadal nie ma odpowiedzi na pytanie, u których koni astma łagodna i umiarkowana przerodzi się w astmę ciężką, a u których nie. Moim zdaniem posługiwanie się jedynie określeniami astma łagodna, umiarkowana i ciężka nie wyczerpuje opisu danego przypa...