23/10/2018
Środek lata. Aktywność edukacyjna nieco osłabła, ale wygląda to na „ciszę przed burzą” (mózgów). Już we wrześniu odbędzie się, tym razem w Lublinie, kolejny kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (PTNW) – spotkanie najszerszej reprezentacji naszego zawodu – naukowców i praktyków ze wszystkich dziedzin (zakątków) nauki i wiedzy weterynaryjnej.
W oddawanym do Państwa rąk numerze WpD ten aspekt widać jak na dłoni – przełożenie badań podstawowych na wysublimowaną praktykę kliniczną (przeciwciała monoklonalne w leczeniu chłoniaka) bądź wykorzystanie techniki (cyfrowe techniki obrazowania). Zastosowanie początkowo teoretycznej wiedzy, a następnie weryfikowanie jej w praktyce pozwala także na wprowadzenie nowych badań diagnostycznych. Przykładem może być wskaźnik SDMA we wczesnym rozpoznawaniu niewydolności nerek u kotów (o tym mówi artykuł) i u psów. Odnoszę wrażenie, że dzięki temu badaniu (określa uszkodzenie już od 20 do 40% nefronów) będziemy wiedzieli o niewydolności nerek wcześniej, niż one same się zorientują.
Dobór artykułów w bieżącym numerze WpD ma na celu zwrócenie uwagi, do jakiego stopnia nauka (na pozór teoretyczna, a także w powszechnej opinii nieprzydatna w pracy lekarza praktyka) przekłada się jednak na codzienną praktykę kliniczną. Śledzenie tego, co dzieje się w zaciszu laboratoriów i pracowni, ma potencjalnie wielką wartość praktyczną nie tylko jako „blask odbity”, ale także jako inspiracja do dalszych poszukiwań.