BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia
Atopowe zapalenie skóry u psów – kiedy stosować Apoquel, a kiedy Cytopoint
Lindsay McKay
Nowe leki dermatologiczne to doskonałe rozwiązanie w leczeniu świądu. Dokonanie właściwego wyboru jednego z nich w konkretnym przypadku nie jest jednak takie proste.
Każdy lekarz zajmujący się ogólną praktyką weterynaryjną wie, że choroby skóry stanowią jedną z najczęstszych przyczyn, dla których właściciele przyprowadzają swoje zwierzęta do lecznicy. Ponadto świąd to główny problem zgłaszany przez klientów. Istnieje wiele różnych powodów świądu u psów, najczęściej jednak są to reakcje nadwrażliwości, z atopowym zapaleniem skóry na czele.
Rozpoznanie
Zanim zagłębimy się w rozważania dotyczące leczenia atopowego zapalenia skóry, zastanówmy się najpierw, jak rozpoznać tę chorobę. Autorka w przypadku pacjentów z podejrzeniem alergii posługuje się czterostopniowym schematem, którego celem jest wykluczenie innych przyczyn świądu.
1. Wykluczenie ektopasożytów. Niestety ani badanie kliniczne, ani testy diagnostyczne w postaci zeskrobin i próby wyczesywania nie wystarczą, aby wykluczyć ponad wszelką wątpliwość obecność takich pasożytów jak pchły i świerzbowce. Najlepszą metodą jest w tym przypadku przeprowadzenie odpowiednich prób terapeutycznych.
2. Identyfikacja zakażeń. Następnym krokiem jest wykonanie badania cytologicznego skóry i przewodów słuchowych w celu wykluczenia wtórnych zakażeń bakteryjnych i drożdżakowych. Leczenie tych zakażeń często obejmuje zarówno terapię doustną, jak i miejscową.
3. Wykluczenie nadwrażliwości pokarmowej. Trzecim krokiem jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej w celu ustalenia, czy pacjent nie jest uczulony na alergeny pokarmowe.
4. Ustalenie rozpoznania. Jeżeli po przejściu trzech powyższych kroków pacjent nadal odczuwa świąd przy stosunkowo słabo wyrażonych zmianach skórnych, możemy ostatecznie rozpoznać u niego atopowe zapalenie skóry.
W sytuacji gdy po przeprowadzeniu powyższego czterostopniowego postępowania u zwierzęcia wciąż występują zmiany skórne, należy rozważyć podjęcie dodatkowych kroków diagnostycznych, takich jak wykonanie posiewu wraz z antybiotykogramem w celu weryfikacji obecności lekoopornej flory bakteryjnej lub też pobranie próbki skóry metodą biopsji, aby wykluczyć niealergiczne choroby skóry.
W efekcie rozpoznanie atopowego zapalenia skóry u psów polega na wykluczeniu wszelkich innych możliwych przyczyn świądu.
Analiza nowych możliwości terapeutycznych
Według aktualnego stanu wiedzy w przebiegu atopowego zapalenia skóry u psów dochodzi do uwalniania przez pobudzone limfocyty i inne komórki zapalne cytokin prozapalnych, które poprzez stymulację skórnych zakończeń nerwowych powodują świąd, stan za...