BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
16/05/2024
Roman Lechowski
Kiedy wykonać zabieg w przypadku dysplazji? Czy hipernatremia jest groźna? Czy poważny problem z pododermatitis, który spędza sen z oczu lekarzy, jest do wyleczenia, tylko trzeba zastosować odpowiednią metodę? To są często nasze trudne decyzje, a jak to z trudnymi decyzjami bywa, niejednokrotnie stanowią przyczynę licznych stresów.
W ogóle stres to nieodłączny kompan naszego zawodu. I to nieprawda, że można się do tego przyzwyczaić. Powiem więcej – z własnego doświadczenia wiem, że stres nie zmniejsza się, a wprost przeciwnie – staje się coraz większy. Można w walce z nim korzystać z licznych poradników, jak sobie z tym radzić. Opasłe książki podają wiele metod walki ze stresem, ale już samo zabranie się do czytania tych „wskazówek” powoduje stres. Dlatego chciałbym, żeby także dla nas ktoś opracował krótkie bryki, na przykład pięć kroków do ograniczenia stresu, tak jak opisała to w odniesieniu do kotów Sally Foote.
Kiedy jest stres, to i ciśnienie krwi wzrasta, a stąd już tylko jeden krok do utrwalenia tego stanu. I nadciśnienie gotowe. Można tak jak w przypadku kotów (Karren Prost) proaktywnie temu przeciwdziałać.
Mamy wiele cennych wskazówek dla opiekunów zwierząt. Nasze empatyczne podejście do pacjentów niekiedy okupione jest naszym własnym stresem. Na szczęście w wielu przypadkach nagrodą jest zdrowy zwierzak i zadowolony właściciel. Czy to wystarcza? Musi, nie mamy wyjścia, ale też nie możemy popadać w skrajność obojętności, bo to nie jest dobra metoda obrony własnej.
Jak często czyta się w opisach leczenia chorych pacjentów – każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie. To samo odnosi się do nas. Każdy musi wypracować własne skuteczne metody radzenia sobie ze stresem.