XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
10/09/2024
Roman Lechowski
Czy starość to choroba? Nie, to nie jest choroba, to jest wiele chorób. Dobrze, kiedy tylko dwie, ale czasem o wiele więcej. A starzejące się oko to często jedynie wierzchołek góry lodowej.
Jak wynika z licznych obserwacji, chociaż procesu starzenia nie da się zatrzymać, w wielu przypadkach można go opóźnić albo w najlepszym wypadku zapobiec rozwijającym się z wiekiem chorobom lub przynajmniej skutecznie je kontrolować. Tak jest nie tylko ze wzrokiem, ale praktycznie ze wszystkimi narządami/układami.
Ponieważ u zwierząt wiele chorób rozwija się początkowo skrycie, a psy i koty długo nie dają znać, że coś im dolega, właściciele są spokojni, że wszystko jest w porządku. Aż nagle pojawia się załamanie. I zamiast systematycznie dbać i przeprowadzać „kontrolę ppoż”, musimy nagle gasić wiele pożarów, niestety często bez sukcesów. A przecież można było...
Klasycznym przykładem może być nadczynność tarczycy u kotów (NT) czy osteoarthritis u psów i kotów. Choroba niejednokrotnie trwa od wielu miesięcy lub nawet lat. Wykazano, że właściciele kotów z NT trafiają do lekarza średnio po roku trwania choroby, gdyż początkowe objawy, często dyskretne, przypisywane są starzeniu się zwierzęcia.
Tak więc warto zwrócić uwagę naszych klientów nie tylko na nawet dyskretne objawy kliniczne choroby, ale przede wszystkim na wykonywanie „okresowych przeglądów”. Okresowo przeprowadzane badanie kliniczne połączone z badaniem krwi (badanie morfologiczne i panel biochemiczny/geriatryczny) oraz badaniem moczu z uwzględnieniem stosunku białka do kreatyniny powinno się początkowo wykonywać raz w roku, a następnie co sześć miesięcy. U wszystkich kotów powyżej 7. roku życia takie badanie powinno się wykonywać raz do roku, a u osobników powyżej 10.-12. roku co sześć miesięcy. U psów ras małych kontrolne badanie raz do roku powinno się wykonywać począwszy od 8.-10. roku życia, ale u psów ras dużych i olbrzymich począwszy od 5. roku życia.
Może zabrzmi to jak truizm, ale w tych przypadkach jest to absolutna prawda – lepiej zapobiegać niż leczyć. To bardzo istotne nie tylko dla zwierząt, ale także dla właścicieli. Profilaktyka jest zawsze tańsza niż leczenie.