ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Przejdź do sklepu >
ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Przejdź do sklepu >
16/03/2018
Chirurgiczne usunięcie gonad (gonadektomia, kastracja) pozostaje najpopularniejszą metodą trwałej antykoncepcji. Jest formą sterylizacji, czyli uczynienia osobnika niepłodnym. Jej niezaprzeczalną korzyścią jest zmniejszenie liczby zwierząt bezdomnych, w tym przebywających w schroniskach. W Polsce coraz więcej schronisk przeprowadza akcje kastracji i nie oddaje zwierząt niekastrowanych do adopcji. Postępowanie to jest z pewnością słuszne, biorąc pod uwagę zwiększającą się populację psów i kotów oraz koszty związane z obsługą schronisk, jakie ponosi budżet państwa lub budżety samorządowe, a tym samym społeczeństwo.
Side effects of surgical contraception in small animals
Gonadectomy is the most common surgical method of permanent contraception. The currency of the treatment and its irreversibility tend constantly to reflect on the safety and harmlessness of the procedure. The aim of the paper was to indicate possible untoward side effects of castration in dogs and cats of both sexes. These include underdevelopment of the genital organs, musculoskeletal disturbances, urinary incontinence and obesity. Moreover, hormonal dysfunctions are discussed. Castrated male dogs and cats are prone to increased risk of diabetes mellitus. In both male and female animals gonadectomy predisposes to hypothyroidism. Also the risk of osteosarcoma, hemangiosarcoma and transitional cell carcinoma increases in gonadectomized male and female dogs compared to intact ones. Although castration is indicated in some cases of behavioral problems, it may not only be ineffective, but sometimes untoward effects are observed, like increased reactivity, aggression and persistent copulatory ability.
Key words: dog, cat, ovariectomy, orchiectomy, side effects
Kastracja ma charakter nieodwracalny, co oznacza, że jej skutki bywają długofalowe, z drugiej zaś strony niekiedy pojawiają się jako odległe w czasie od samego zabiegu. Mogą odnosić się do układu rozrodczego, często jednak dotyczą innych narządów. Kastracja może spowodować zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla organizmu zwierzęcia. Wśród korzyści należy wymienić wyeliminowanie lub spadek ryzyka zachorowania na choroby układu rozrodczego, takie jak nowotwory i torbiele jajnika, zespół EPC (endometritis pyometra complex) i nowotwory gruczołów sutkowych u samic oraz choroby jąder i gruczołu krokowego u samców. Kolejnymi pożytecznymi skutkami są: brak ryzyka zaburzeń porodowych i poporodowych (trudny poród, poporodowe zapalenie macicy, zapalenie gruczołów sutkowych), wyeliminowanie chorób hormonozależnych, takich jak wypadnięcie pochwy u suk, fibroadenomatoza kotek czy ciąża urojona, niebędąca chorobą per se, ale czasem przybierająca patologiczne nasilenie. Ponadto dochodzi do wstrzymania lub ograniczenia niechcianych zachowań zwierząt związanych z płcią. Kastracja między innymi niweluje znakowanie moczem, obskakiwanie innych zwierząt lub ludzi, niektóre formy agresji, włóczęgostwo czy kłopotliwe przejawy rui w postaci plamienia u suk lub głośnej wokalizacji u kotek.
Szczególną korzyścią wynikającą z owariektomii jest profilaktyka nowotworów gruczołów sutkowych. U suk kastrowanych przed osiągnięciem dojrzałości płciowej ryzyko wystąpienia guzów sutka spada o 95%, podczas gdy suki kastrowane po pierwszej cieczce są narażone na ryzyko tej choroby w granicach 8%, a po drugiej cieczce w mniej więcej 26%. Gonadektomia wykonana w późniejszym czasie powoduje, że prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory sutka jest porównywalne z tym u suk niekastrowanych (24, 25).
Łagodny rozrost gruczołu krokowego jest stwierdzany powszechnie u psów w starszym wieku. Występowanie tej choroby szacuje się na 50% u psów powyżej 4. roku życia i aż na 70-80% u psów starszych niż 6 lat (1, 39). W badaniach przeprowadzonych na psach rasy beagle, już u 16% zwierząt w wieku 2 lat zauważono zmiany histologiczne charakterystyczne dla łagodnego rozrostu stercza (16). U psów kastrowanych choroba prawie nie występuje, a poza tym sama kastracja jest elementem leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.
Kolejną wymierną korzyścią wynikającą z gonadektomii jest wydłużony czas życia zwierząt kastrowanych w porównaniu z niekastrowanymi (27, 28). W niektórych regionach świata, zwłaszcza w USA, propagowana jest wczesna kastracja psów i kotów jako metoda bezpieczna i nieprzynosząca istotnych negatywnych konsekwencji (22, 34).
Z drugiej strony jednak należy liczyć się z pewnymi ujemnymi następstwami gonadektomii, która w pewnych kręgach społeczno-kulturowych jest nawet uważana za nieetyczną (27). Obok możliwych powikłań podczas znieczulania i samego zabiegu chirurgicznego, niepożądane skutki uboczne kastracji obejmują szereg zaburzeń będących głównie skutkiem niedoboru hormonów steroidowych pochodzenia gonadowego (24, 25).
Dojrzałość płciowa następuje u obu płci w wieku przeciętnie 6-8 miesięcy, a u osobników należących do ras późno dojrzewających może być przesunięta nawet do 21 miesięcy u kotów i 24 miesięcy u psów. U samców kastracja przed dojrzałością płciową powoduje niedobór androgenów przyspieszających kostnienie nasad kości długich (przez osadzanie się wapnia i zwyrodnienie chondrocytów). Niedobór androgenów jest zatem przyczyną dłuższego wzrostu kości. Przeprowadzenie zabiegu u psów w wieku 7 tygodni i 7 miesięcy spowodowało przedłużenie wzrostu kości o odpowiednio 4 i 3 miesiące w stosunku do zwierząt niekastrowanych i zwiększenie długości kości promieniowej i łokciowej (szczególnie u kastrowanych w młodszym wieku). Orchiektomia kotów niedojrzałych również prowadzi do wydłużenia kości promieniowych o 9-13% w stosunku do zwierząt niekastrowanych (26). Obserwowano także niedorozwój prącia, w tym kości prącia i napletka (27, 29).
Stwierdzono, że średnica żołędzi prącia u dorosłych psów, które zostały wykastrowane w wieku 7 tygodni, wynosiła średnio 11,1 ± 1,0 mm i była istotnie mniejsza niż u tych, które poddano zabiegowi w wieku 7 miesięcy (16,3 ± 0,5 mm) oraz niekastrowanych (21,0 ± 2,2 mm) (29). Istnieje też pogląd, że u kastrowanych kocurów nasila się zagrożenie chorobami dróg moczowych, podczas gdy inni autorzy kwestionują wpływ wczesnej kastracji na powstanie zespołu urologicznego kotów na podstawie braku różnic w średnicy cewki moczowej w porównaniu z kocurami niekastrowanymi (15). Przypuszcza się, że kastracja, szczególnie przed dojrzałością płciową, może też być przyczyną dermatoz na tle hipoandrogenizmu (3).
U samic swoistym zaburzeniem jest niedorozwój sromu, prowadzący w przyszłości do zapalenia, ograniczonego z reguły do zewnętrznych narządów płciowych. Szczególną jego formą jest tzw. zagłębiony lub schowany bądź odwrócony srom (ang. recessed, hidden, inverted vulva). W takim przypadku srom jest otoczony przez okalające go grube fałdy skórne, przez co wydaje się wciśnięty w głąb otaczających tkanek. W powstałych w ten sposób zachyłkach gromadzą się zanieczyszczenia i mocz, co przy udziale bakterii prowadzi do zapalenia skóry, a także przedsionka pochwy i czasem pochwy. Sytuacja ta usposabia do przewlekłych zakażeń dróg moczowych. Często towarzyszy jej podrażnienie tej okolicy i nietrzymanie moczu. Po wyleczeniu zapalenia dokonuje się resekcji okołosromowych fałdów skórnych, co likwiduje problem.
Uważa się, że do tego zaburzenia rozwojowego sromu predysponuje sterylizacja przeprowadzona u suk młodocianych, a także otyłość. Należałoby zatem brać to pod uwagę jako potencjalny uboczny skutek młodzieńczej owariektomii. Warto też zaznaczyć, że zapalenie pochwy u zwierząt dorosłych także stwierdza się częściej u osobników sterylizowanych. Natomiast u suk kastrowanych w wieku dojrzałym obserwuje się zmiany zanikowe sromu (27).
Problem ten zdecydowanie częściej występuje u suk kastrowanych, zwłaszcza gdy zabieg był wykonany w młodym wieku. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko choroby są duża masa ciała (> 20 kg) oraz predyspozycja rasowa (bokser, doberman, sznaucer olbrzym, seter irlandzki, rottweiler, spaniel, wyżeł weimarski, owczarek staroangielski). Nie do końca poznany jest natomiast mechanizm odpowiedzialny za wystąpienie tego stanu. Przypuszcza się, że może tu mieć wpływ wzmożone wydzielanie gonadotropin po kastracji i zmiany w napięciu mięśniowym, w tym zwiotczenie mięśnia zwieracza cewki moczowej (28). W leczeniu tego typu nietrzymania moczu stosuje się leki usprawniające działanie zwieracza, takie jak fenylopropanolamina, estrogeny, efedryna lub długo działające preparaty GnRH, które obniżają stężenie gonadotropin.
Nietrzymanie moczu jest rzadko występującym następstwem kastracji u samców. Leczy się je za pomocą testosteronu, np. u dużych psów stosuje się implanty depotestosteronu co 3-4 miesiące (8).