BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Duże zwierzęta
Elektrokardiografia w praktyce klinicznej koni, czyli co lekarz weterynarii może zobaczyć w EKG? Cz. I
Lek. wet. Katarzyna Michlik
dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak, prof. UP
Pomimo że podczas osłuchiwania koni często stwierdza się arytmie, elektrokardiografia jest metodą diagnostyczną bardzo rzadko stosowaną w praktyce terenowej. Pomaga ona w zaklasyfikowaniu zaburzeń rytmu jako zjawiska fizjologicznego bądź patologicznego. Należy jednak pamiętać, że elektrokardiografia spoczynkowa stanowi tylko jeden z elementów pełnego badania kardiologicznego u koni.
Summary
Equine electrocardiography in practice: what do you see in an ECG trace? Part 1
Electrocardiography is used in equine field practice very rarely despite frequent reports of arrhythmias during auscultation. This modality helps to classify these disturbances as physiological or pathological. However, rest electrocardiography in horses is only one element of the complete cardiologic examination.
Key words: electrocardiography, ECG, horse
Do spoczynkowego badania elektrokardiograficznego u koni z powodzeniem można wykorzystać aparaty weterynaryjne lub też te z medycyny człowieka. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre elektrokardiografy wykorzystywane u ludzi nie wykonają zapisu do momentu przymocowania wszystkich elektrod, co w zasadzie wyklucza zastosowanie odprowadzenia przeznaczonego dla koni (patrz niżej).
W znakomitej większości wypadków można wykorzystać te same odprowadzenia, które stosuje się u małych zwierząt, czyli kończynowe i przedsercowe (ryc. 1, 2, 3). U niektórych bardziej nerwowych koni jest to jednak dosyć niebezpieczne i trudne. Pamiętajmy, że zielona elektroda, oznaczana symbolem F (ang. foot), umieszczana jest na lewej kończynie miednicznej, czyli u konia w okolicy kolana, ponieważ fałd kolanowy jest zbyt wrażliwym miejscem.
W przypadku pacjentów niewspółpracujących, należy zdecydować się na odprowadzenie typu podstawa–wierzchołek (ang. base-apex), które jest przeznaczone dla dużych zwierząt (ryc. 4, 5). Jego niekwestionowaną zaletą jest liczba wykorzystywanych elektrod (trzy – dwie czynne, jedna bierna) oraz okolica, w której się je umieszcza.
Z dostępnych w aparacie trzech aktywnych elektrod kończynowych (czerwona – R, żółta – L, zielona – F) do powyższego odprowadzenia można użyć następujących zestawów: czerwona(-)-żółta(+), czerwona(-)-zielona(+) lub żółta(-)-zielona(+). Z reguły ele...