BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Duże zwierzęta
Wybrane monoetiologiczne choroby zakaźne układu oddechowego u prosiąt po odsadzeniu i warchlaków. Cz. II
dr n. wet. Wiesław Bielas
Prosięta po odsadzeniu, podobnie jak w przypadku chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, są podatne również na zakażenia powodujące rozwój chorób zakaźnych układu oddechowego. Czynnikami usposabiającymi do rozwoju choroby zakaźnej układu oddechowego może być w tym przypadku stopniowy zanik odporności biernej oraz stres związany z odsadzeniem. Jest to niejednokrotnie skorelowane z niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, takimi jak nadmierne zagęszczenie prosiąt, wzrost wilgotności, nadmierne stężenie szkodliwych gazów oraz zbyt duży poziom zapylenia, duże skoki temperatury w poszczególnych sektorach produkcji z jednoczesnym pogorszeniem wydajności urządzeń wentylacyjnych. Infekcje dróg oddechowych mają bardzo zróżnicowaną etiologię, m.in. bakteryjną, wirusową albo pasożytniczą. Część pierwsza artykułu ukazała się w MW 6/2015.
SUMMARY
Selected monoetiological infectious respiratory diseases in weaned piglets and weaners. Part 2
Weaned piglets and weaners are predisposed to infectious diseases of the respiratory system. These diseases are divided into mono- and polyetiological. This paper presents selected monoetiological bacterial and viral respiratory diseases of young pigs.
Key words: weaned piglets, weaners, respiratory infectious disease
Grypa świń
Grypa świń jest ostrą zakaźną chorobą układu oddechowego, która powstaje w wyniku zakażenia wirusem grypy typu A. Z ognisk chorobowych uzyskiwane są izolaty tego wirusa charakteryzujące się zmienną zjadliwością, a objawy kliniczne choroby są często modyfikowane przez infekcje wtórne spowodowane innymi drobnoustrojami. Świnie są głównymi gospodarzami klasycznego wirusa grypy świńskiej. W 2009 roku pandemia grypy świń wywołana przez szczep wirusa H1N1 rozprzestrzeniła się u ludzi na całym świecie, a zachorowania wystąpiły również u drobiu oraz niewielkiej liczby psów, kotów i innych zwierząt. Choroba spotykana jest najczęściej u świń w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kanadzie, Ameryce Południowej, Europie (w tym w Wielkiej Brytanii, Szwecji i we Włoszech), w Kenii, Chinach, Japonii, na Tajwanie i w innych regionach wschodniej Azji.
Wirus grypy namnaża się w nabłonku oddechowym i wywołuje silną odpowiedź immunologiczną z wydzielaniem wysokich stężeń cytokin w zainfekowanych płucach. U loch może to prowadzić do śmierci zarodków i płodów w każdej fazie ciąży. Rozpoznanie klinic...
Etiologia
Jeden z głównych wirusów świńskiej grypy (SIV) jest ortomyksowirusem typu A, z antygenem hemaglutynującym H1 i antygenem neuraminidazy N1 (tj. H1N1). Odkryto również nowe podtypy wirusa SIV (H3N2, H1N2 i H2N3). U świń wyizolowano ponadto wirusy gr...