BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zwierzęta egzotyczne
Szop pracz, skunks, borsuk – fizjologia i przegląd chorób
Małgorzata Ponikowska
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się utrzymywanie gatunków nieudomowionych jako zwierząt towarzyszących. Moda ze Stanów Zjednoczonych Ameryki dociera także do Polski, gdzie nierzadko spotykane są hodowle skunksów, szopów praczy, a także borsuków. Te wszystkożerne ssaki występujące dziko na terenie naszego kraju stają się atrakcyjnym nabytkiem dla miłośników zwierząt egzotycznych.
SUMMARY
Raccoon, skunk, badger – physiology and most common diseases
Recent years have brought new trends in the choice of pets by Polish owners. Veterinarians may encounter some bizarre animals kept indoors such as badgers, raccoons or skunks. All those animals share some similarities in lifestyle and nutrition, being nocturnal and omnivorous caniform mammals. This paper presents basic information about the physiology and most common diseases of those three species. Of note, some of those diseases are zoonoses.
Key words: raccoon, skunk, badger, parasitic diseases, rabies, distemper
Zarówno skunks o charakterze leniwego i niezależnego kota, jak i sprytny i trudny do ujarzmienia szop znajdują swoich amatorów. Właścicieli nie odstraszają nawet opisywane na forach zniszczenia w domu czy bardzo nieprzyjemny zapach gruczołów okołoodbytowych skunksa. Te ostatnie często usuwane są jeszcze w hodowli, do domów trafiają więc już skunksy bez tej strategii obrony. Należy jednak pamiętać, że w Polsce zabieg usunięcia gruczołów bez wskazań medycznych uważany jest za znęcanie się nad zwierzętami. Borsuki to z tej trójki zwierzęta, które widywane są najrzadziej, i one jednak mogą trafić do gabinetu weterynaryjnego. Ten artykuł ma na celu zebranie podstawowej wiedzy na temat fizjologii oraz niektórych chorób zakaźnych i pasożytniczych tych mało znanych ssaków.
Fizjologia
Omawiane gatunki wykazują wiele podobieństw w trybie życia, żywieniu, a nawet rozrodzie. Należą jednak do różnych grup systematycznych. Szop pracz (Procyon lotor) z rodziny szopowatych, skunks zwyczajny (Mephitis mephitis) z rodziny skunksowatych oraz borsuk europejski (Meles meles) z rodziny łasicowatych są przedstawicielami podrzędu psokształtnych, rzędu zwierząt drapieżnych. Szopowate i łasicowate łączy podobny kształt zębów – zęby trzonowe są węższe niż u zwierząt roślinożernych, a łamacze nie tak ostre jak u zwierząt mięsożernych. Wzory zębowe tych trzech gatunków wszystkożernych drapieżników podano w tab. I.
Podstawowe parametry fizjologiczne podano w tab. II. Warto pamiętać, że zarówno szop pracz, skunks, jak i borsuk zapadają w tak zwany sen zimowy. W przypadku skunksów i szopów praczy, szczególnie żyjących na wolności w północnych rejonach USA, są ...