XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Duże zwierzęta
Fizjologiczna niedomykalność zastawek serca u koni
lek. wet. Katarzyna Michlik
dr hab. Urszula Pasławska, prof. nadzw.
U ludzi oraz koni niewykazujących zmian w badaniu klinicznym stwierdza się stosunkowo często śladowe niedomykalności prawidłowo zbudowanych zastawek serca. W medycynie człowieka wyróżniamy fizjologiczną niedomykalność zastawki trójdzielnej, mitralnej oraz tętnicy płucnej (9). Fala zwrotna rejestrowana jest w trakcie badania ultrasonograficznego z wykorzystaniem kolorowego doplera (3, 13, 14). Przy występowaniu niedomykalności określanej jako fizjologiczna nie stwierdza się istotnych z hemodynamicznego punktu widzenia zaburzeń czynności zastawek bądź zmian w wartościach rzutu serca (9). Tego rodzaju niedomykalność stwierdzana jest u wielu koni przy braku objawów choroby sercowo-naczyniowej i nie wpływa na ich wydolność wysiłkową (2, 11, 13, 15).
Summary
Physiological valve insufficiency in horses
Physiological regurgitation via structurally intact valves is detected relatively often in people and horses demonstrating no clinical abnormalities. Physiological insufficiency of the tricuspid, mitral and pulmonic valve is distinguished in human medicine. The regurgitant jet is detected during an echocardiographic examination in the colour Doppler mode. Patients with regurgitation determined as physiological present no significant haemodynamic changes. Physiological regurgitation is detected in many horses without cardiac murmurs or symptoms of cardiovascular disease and does not influence exercise capacity.
Key words: horse, echocardiography, physiological regurgitation
Niedomykalność zastawek to główna przyczyna szmerów sercowych u koni. Występuje zarówno przy obecności, jak i braku patologii zastawkowej (1, 2, 11, 13, 15). Fizjologiczna niedomykalność z reguły jest przejściowa i ustępuje już po niewielkim wysiłku, a fala zwrotna zlokalizowana jest w okolicy płatków zastawki na małym obszarze (5, 12). Zastawki mają prawidłową strukturę w obrazie dwuwymiarowym, chociaż może dochodzić do wypadania płatków umiarkowanego stopnia (11). Niewydolność zastawkowa definiowana jest jako niedomykalność, związana zazwyczaj z patologią dotyczącą zastawek, na tyle poważna, by prowadzić do pewnego stopnia zmian hemodynamicznych (11).
Zastawki nie są strukturami bezwładnymi. Ich sztywność i napięcie mogą zmieniać się pod wpływem wazoaktywnych mediatorów, podobnie jak to ma miejsce w przypadku naczyń krwionośnych (4, 11). Czynniki, które wpływają na niedomykalność fizjologiczną, nie są jeszcze dobrze poznane i mogą obejmować nie tylko substancje o charakterze neuroendokrynnym, ale także zmiany w budowie przestrzennej komór. Stanowi to część adaptacji do wzmożonego wysiłku fizycznego i treningu (11).