XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Zwierzęta egzotyczne
Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka u kawii domowej (Cavia porcellus)
lek. wet. Agata Godlewska1,2
lek. wet. Agnieszka Wdowiarska3
lek. wet. Ewa Chomutowska4
lek. wet. Aleksandra Małek-Sanigórska4
dr n. wet. Karolina Barszcz1
Rozszerzenie i skręt żołądka (ang. gastric dilatation and volvulus, GDV) to zespół chorobowy dobrze znany w medycynie weterynaryjnej. Jego etiopatogeneza u kawii domowej wciąż jeszcze jest niejasna, aczkolwiek zdaje się on mieć podłoże wieloczynnikowe. Rozpoznanie ustalane jest w oparciu o informacje z wywiadu, badanie kliniczne oraz wyniki badań diagnostyki obrazowej jamy brzusznej. Zespół ten jest stanem zagrażającym życiu i cechuje się wysoką śmiertelnością. Wymusza przeprowadzenie pilnej repozycji żołądka po uprzednim ustabilizowaniu stanu ogólnego pacjenta.
Szereg procesów patofizjologicznych wywołanych przez znacznie powiększony i przemieszczony żołądek sprawia, że zespół rozszerzenia i skrętu żołądka jest stanem wymagającym pilnej interwencji lekarskiej (10, 13, 15, 16). Należy zaznaczyć, że u kawii domowej występuje on rzadziej niż samo rozszerzenie żołądka na tle spowolnienia perystaltyki przewodu pokarmowego. Bardzo ważne jest jednak wykluczenie GDV z listy potencjalnych diagnoz różnicowych, ponieważ w tym przypadku leczenie farmakologiczne będzie skazane na niepowodzenie.
Opis przypadku
Pacjentem była trzyletnia wykastrowana samica kawii domowej z nieswoistymi objawami osowienia, gorszego apetytu oraz spadku masy ciała o ponad 100 g w porównaniu z masą sprzed kilku tygodni. Przed wizytą opiekunka rozpoczęła dokarmianie kawii kilka razy dziennie karmą ratunkową dla królików i gryzoni Dr Ziętek.
Badanie kliniczne nie wykazało nieprawidłowości. Brzuch był palpacyjnie miękki i niebolesny, a w jelicie grubym znajdowały się liczne uformowane masy kałowe prawidłowej wielkości. Nie odnotowano zgazowania przewodu pokarmowego ani patologicznych deformacji w obrębie jamy brzusznej. Na życzenie opiekunki w znieczuleniu wziewnym przeprowadzono badanie stomatologiczne wraz z badaniem radiologicznym głowy, które nie wykazały nieprawidłowości. W badaniu krwi (tab. I) stwierdzono nieznaczne podwyższenie aktywności GLDH, pozostałe parametry były w normie. W związku z powyższym zalecono podawanie preparatu hepatoprotekcyjnego zawierającego fosfolipidy i L-ornitynę (Hepatiale Forte Advanced tabl., VetExpert) w dawce 1/8 tabletki raz dziennie przez minimum dwa tygodnie, a także niezwłoczne wykonanie USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej.
Wizyta kontrolna miała miejsce po dwóch tygodniach. Pomimo dokarmiania karmą ratunkową stwierdzono postępującą utratę masy ciała. Tym razem odnotowano powiększenie obrysu brzucha (ryc. 1), a w badaniu palpacyjnym przodobrzusza obecność deformacji ...