XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Rozród
Profilaktyczna kastracja psów i kotów – czy na pewno słuszna?
lek. wet. Ilona Kaszak
dr n. wet. Kamil Kacprzak
lek. wet. Szymon Kanafa
dr hab. Bożena Dworecka-Kaszak prof. nadzw. SGGW
dr hab. Andrzej Max prof. nadzw. SGGW
dr hab. Piotr Jurka prof. nadzw. SGGW
Kastracja, czyli chirurgiczne usunięcie gonad żeńskich lub męskich, jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym w praktyce weterynaryjnej dotyczącej psów i kotów. W Polsce zaleca się poddawać zabiegom kastracji psy i koty, które nie są przeznaczone do hodowli, ze względu na liczne choroby układu rozrodczego i jako metoda ograniczania nadmiernej rozrodczości tych zwierząt. Wpływ braku hormonów płciowych na funkcjonowanie całego organizmu jest zazwyczaj ignorowany. Na świecie, w zależności od kraju, zabieg ten jest wykonywany bardzo często lub bardzo rzadko.
Na przykład w Stanach Zjednoczonych kastracja jest obowiązkowa. W większości stanów nakazuje się wykonanie kastracji tzw. pediatrycznej u psów i kotów w wieku 4 miesięcy (1). Wyjątek stanowią psy pełniące służbę, psy przewodnicy, psy i koty rasowe przeznaczone do hodowli oraz zwierzęta, które ze względów medycznych nie mogą zostać poddane temu zabiegowi. Z kolei w krajach skandynawskich odstępuje się od profilaktycznej kastracji, gdyż uważa się to za formę okaleczania zwierząt, i zabiegi te przeprowadzane są wyłącznie ze wskazań medycznych. Co ciekawe, pomimo braku ograniczania potencjału rozrodczego wśród tych zwierząt kraje te nie mają problemu z nadmierną liczebnością tych gatunków. Wprawdzie odsetek chorób związanych z układem rozrodczym, takich jak ropomacicze albo nowotwory gruczołów sutkowych, jest tam znacznie wyższy niż w krajach, w których kastracja wykonywana jest rutynowo, choroby te są jednak skutecznie leczone (2).
Czy zatem rutynowa profilaktyczna kastracja psów i kotów jest słusznym postępowaniem? Oprócz względów etycznych należy przede wszystkim rozważyć ewentualne skutki tego zabiegu i jego wpływ na dalsze funkcjonowanie organizmu. Wciąż niewiele wiadomo na temat całokształtu zmian w gospodarce hormonalnej u zwierząt po usunięciu gonad. W tym artykule postaramy się przedstawić najczęściej opisywane skutki kastracji psów i kotów.
Ograniczanie liczebności populacji
Niezaprzeczalnie największą zaletą kastracji jest zapobieganie niekontrolowanemu rozrodowi zwierząt towarzyszących. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że około 1,5 miliona psów i kotów jest rocznie poddawanych eutanazji z powodu niechcianych ciąż (3). W Polsce brak jest przepisów prawnych nakazujących kastrację psów i kotów, jedynie na mocy ustawy o ochronie praw zwierząt obligatoryjna kastracja przeprowadzana jest w schroniskach dla zwierząt (4).
Ograniczanie niepożądanych zachowań
Często wskazaniem do kastracji są niepożądane zachowania u zwierząt, takie jak agresja, ucieczki, włóczęgostwo, brak posłuszeństwa czy znaczenie miejsc moczem. Wiele tych zachowań pośrednio związanych jest z wydzielaniem estrogenów, progesteronu a...