Analgezja
Opioidowa farmakoterapia bólu okołooperacyjnego u psów i kotów
dr n. wet. Piotr Skrzypczak1
dr n. wet. Agnieszka Antończyk1
dr n. wet. Bartłomiej Liszka1
lek. wet. Paweł Kucharski1
dr n. wet. Janusz Bieżyński1
Alicja Wajda2
Terapia przeciwbólowa jest jednym z zadań anestezjologii weterynaryjnej. Wykorzystanie odpowiedniego schematu leczenia bólu oraz okołooperacyjnego zabezpieczenia przeciwbólowego jest wyzwaniem dla każdego lekarza weterynarii borykającego się z anestezjologią. Obecnie analgezja okołozabiegowa osiągana jest przez schemat multimodalny, tj. użycie kilku leków o różnym pochodzeniu, wykazujących w stosunku do siebie synergizm. Leki opioidowe są grupą leków, którą można z powodzeniem stosować w terapii bólu przed-, śród- i pooperacyjnego, wykazującą właściwości synergistyczne z innymi grupami leków analgetycznych.
Ból (łac. dolor, gr. algos, odyne) jest zjawiskiem wszechobecnym, najczęstszym odczuciem występującym w życiu zarówno człowieka, jak i zwierząt. Może być związany z uszkodzeniem tkanek lub pojawiać się bez zmiany ich struktury, chociaż najczęściej powstaje wówczas, kiedy w organizmie toczy się proces patologiczny. Definicja bólu przyjęta w 1979 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Bólem mówi, że „jest to nieprzyjemne, zmysłowe i emocjonalne odczucie towarzyszące istniejącemu lub zagrażającemu uszkodzeniu tkanki albo odnoszone do takiego uszkodzenia” (1).
Jeżeli nie dochodzi do uszkodzenia tkanek, a tylko do stymulacji nocyceptywnej, czyli prostego pobudzenia receptorów bólowych, ból określa się jako fizjologiczny. W takich sytuacjach jest on zazwyczaj proporcjonalny do wyzwalającego go bodźca, a krótkie uaktywnienie nocyceptywne prowadzi do krótkiego odczuwania bólu. Jeśli dochodzi do stanu zapalnego, na przykład indukowanego chirurgicznie urazu tkanek, ból nasila się i utrzymuje zwykle dłużej niż wyzwalający go bodziec. Następuje wówczas zmiana właściwości i wrażliwości zarówno zakończeń nerwowych, jak i struktur ośrodkowego układu nerwowego. Pojawiają się allodynia, czyli obniżenie progu pobudliwości, oraz hiperalgezja, czyli wzrost odpowiedzi na stymulację bólową – zwiększone odczuwanie bólu w miejscu urazu i w otaczających tkankach. Faza stanu zapalnego, określana też jako tzw. zapalenie neurogenne, jest więc okresem, w którym staramy się złagodzić ból wywołany przez chirurga lub zapobiec jego wystąpieniu. Jeśli bowiem stan zapalny jest nieleczony, a ból utrzymuje się zbyt długo, mogą pojawić się zmiany neuroplastyczne w systemie nocyceptywnym, prowadzące do przejścia bólu ostrego w przewlekły. Na tym etapie ścisła zależność między urazem a bólem zostaje utracona. Wykazano silną korelację pomiędzy ciężkim, ostrym bólem śród- i pooperacyjnym a rozwojem bólu przewlekłego (2).