XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby gołębi
Mykoplazmoza układu oddechowego gołębi – samodzielny problem czy zespół chorobowy?
dr hab. wet. Tomasz Stenzel, prof. UWM
Choroby układu oddechowego odgrywają bardzo ważną rolę w patologii gołębi. Stanowią duży problem u gołębi wszystkich typów i użytkowości. Zdarzają się nawet w dobrze prowadzonych hodowlach. Jednostki chorobowe wywołane jednym czynnikiem występują niezmiernie rzadko. Aktualnie u gołębi coraz częściej stwierdza się zespoły chorobowe będące wypadkową wielu czynników. Sporym problemem jest występowanie w mieszanych infekcjach dróg oddechowych bakterii opornych na antybiotyki, co jest efektem m.in. błędów terapeutycznych.
Czynniki inicjujące choroby układu oddechowego gołębi można najogólniej podzielić na zakaźne oraz niezakaźne. Za główne czynniki zakaźne uchodzą: herpeswirus gołębi (PiHV), Heamophilius paragallinarum, Chlamydia psittaci oraz mykoplazmy (2, 3, 7, 10, 11). Ponadto choroby górnych dróg oddechowych bardzo często są wikłane bakteriami, takimi jak Klebsiella spp., Staphylococcus spp. czy Pasteurella spp. (1). Główne czynniki niezakaźne wiążą się z niewłaściwymi warunkami chowu ptaków. Zapewnienie gołębiom odpowiednich warunków środowiskowych jest przez wielu hodowców bagatelizowane, a zła architektura gołębników i związana z nią niewłaściwa wentylacja sprzyjają kumulowaniu się szkodliwych gazów, takich jak CO2, H2S i NH4. Gazy te, działając drażniąco, prowadzą do uszkodzeń nabłonka wyściełającego górne drogi oddechowe. Uszkodzenia te stają się bramą wejścia dla drobnoustrojów chorobotwórczych.
Niestety nadal nie opracowano klarownych wytycznych dotyczących konstrukcji systemu wentylacyjnego gołębników zapewniającego optymalną wymianę powietrza w przeliczeniu na jednostkę czasu. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że coraz większa grupa hodowców gołębi pocztowych decyduje się na budowę wolno stojących gołębników pawilonowych, które zapewniają wystarczającą wymianę powietrza, w jakim żyją ptaki. Wentylacja w takich obiektach funkcjonuje całkiem sprawnie, choć konstruowana jest raczej intuicyjnie. Niestety w chowie gołębi ozdobnych, szczególnie tzw. ras krótkodziobych, rozwiązania konstrukcyjne obiektów, w których utrzymywane są ptaki, nadal pozostawiają wiele do życzenia.
W przypadku gołębi reprezentujących rasy krótkodziobe przewlekłe infekcje dróg oddechowych kojarzone z mykoplazmozą są jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych. Autorowi znane są przypadki ptaków chorujących nawet powyżej dwóch lat! Główną p...
Specyficzna budowa dzioba jest też często przyczyną trudności w pobieraniu wody. Gołębie, aby się napić, muszą zasysać wodę przez dziób, który w tym czasie musi być całkowicie w niej zanurzony. Ze względu na bardzo krótki dziób i stosunkowo wysoko...