BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Konie
Bliższe spojrzenie na choroby skóry u koni
Ed Kane
Dermatolog weterynaryjny przedstawia aktualne informacje na temat najczęstszych chorób skóry u koni – od grzybicy po alergie i nowotwory.
Choroby skóry występują u koni przez cały rok, chociaż niektóre z nich mogą mieć charakter sezonowy. Ich przyczyną mogą być różne czynniki zakaźne – bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, lub środowiskowe substancje drażniące. Konieczność szybkiego zastosowania odpowiedniego leczenia wynika nie tylko z potrzeby zmniejszenia odczuwanego dyskomfortu związanego ze świądem i zmianami skórnymi, ale także jest warunkiem poprawy ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Pamiętaj – skóra jest bardzo ważnym narządem, stanowiącym naturalną barierę ochronną przed chorobami. Poniżej przedstawiono choroby skóry często obserwowane u koni.
Dermatofitoza (grzybica)
Grzybica zwykle przejawia się jako zapalenie skóry z tworzeniem strupów, utratą włosa i obecnością okrągłych zmian. Christine Rees, DVM, DACVD z Dallas Veterinary Specialists w Dallas, Texas, stwierdza, że jest to choroba występująca u zwierząt poddanych stresowi lub tych, u których układ immunologiczny jest osłabiony. Z tego powodu częściej występuje ona u starszych lub młodych koni.
Swoistość gatunkowa
U większości zwierząt grzybica jest często występującą chorobą. Nie wydaje się swoista dla poszczególnych gatunków. Jest zoonozą, może także łatwo przenosić się z jednego osobnika na drugiego. „Czasem można zaobserwować zmiany, które są bardzo podobne do pokrzywki” – mówi Rees. – „Najlepszą metodą diagnostyczną, ze względu na występowanie różnych gatunków grzybów, jest ich hodowla, co może także pomóc określić ich potencjalne źródło”.
Rees twierdzi, że obserwuje więcej przypadków spowodowanych zakażeniem Microsporum canis – gatunkiem przeważającym u kotów, niż takich, których przyczyną jest Trichophyton equinum – gatunek przypisywany koniom. „Ponieważ ten mikroorganizm zwykle występuje u kotów, trzeba zbadać koty mieszkające w stajni, czy nie mają zmian skórnych będących źródłem zakażenia dla koni” – mówi.
Przyczyną choroby konia może być też bytujący w glebie Microsporum gypseum. „Jeżeli u konia doszło do zakażenia Microsporum gypseum, warto dowiedzieć się, czy jest miejsce, w którym koń przebywa dłużej albo tarza się. Jeżeli tak, należy gruntownie odkazić taki obszar – ziemię lub podłogę w stajni – za pomocą rozcieńczonego wybielacza, aby pozbyć się zarazka” – stwierdza Rees.
Leczenie
Dostępne są różne metody leczenia ogólnego, takie jak zastosowanie gryzeofulwiny, terbinafiny i flukonazolu. „Jedynym problemem przy użyciu gryzeofulwiny jest to, że nie widziałam jej badań farmakokinetycznych” – mówi Rees. Jeżeli podaje się terbi...