BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Duże zwierzęta
Diagnostyka kulawizny u konia rezonansem magnetycznym – przypadek kliniczny
Dr med. wet. Anja Kasparek, specjalista chorób koni, specjalista chirurgii koni
Dr med. wet. Martin Waselau, specjalista chirurgii koni, Diplomate ACVS, ECVS
lek. wet. Bernadette Bracher
lek. wet. Magdalena Szklarz
Przypadki ortopedyczne to jedna z grup przypadłości, z którymi najczęściej dane jest się zmierzyć praktykującemu lekarzowi weterynarii zajmującemu się końmi. Nowoczesne metody diagnostyki umożliwiają nie tylko obrazowanie twardych części kostnych, ale także części miękkich, nierzadko odpowiadających za wystąpienie choroby. Jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania i obrazowania struktur jest rezonans magnetyczny (MRI). Pozwala on na kompleksową ocenę zmian i patologii w budowie anatomicznej, niemożliwych niekiedy do stwierdzenia jedynie za pomocą badania ultrasonograficznego czy rentgenologicznego.
Summary
Diagnosis of Horse Lameness by Magnetic Resonance Imaging. Case Report
The aim of this paper is to present the clinical case of a 10-year-old pony mare with recurrent stifle lameness. The results of X-ray examination as well as diagnostic anesthesia of all joint compartments were negative. On the basis of clinical presentation, an MRI examination was performed. It showed lesions in cruciate ligaments, both menisci as well as articular cartilage defects within the right stifle.
Key words: equine stifle, meniscus, MRI
Przypadek kliniczny
Dziesięcioletnia klacz, kuc z dolewem krwi arabskiej, użytkowana rekreacyjnie, została skierowana do kliniki w celu wykonania badania ortopedycznego ze względu na powracającą kulawiznę prawej kończyny miednicznej, z podejrzeniem zmian w obrębie kolana. Klacz była w posiadaniu tego właściciela od pięciu lat. Pierwszy epizod kulawizny wystąpił ponad dwa lata wcześniej, nawrót miał miejsce po paru miesiącach. Wykonano serię zdjęć rentgenowskich kolana i zdecydowano się na przeprowadzenie leczenia objawowego w postaci podawania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (fenylobutazon) oraz przerwy w pracy. Postępowanie to nie przyniosło jednak oczekiwanych rezultatów.
Po dostarczeniu do kliniki klacz widocznie odbarczała prawą kończynę miedniczną w pozycji stojącej i w stępie, w kłusie widoczna była spontaniczna kulawizna 3-4/5.