BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: diagnostyka obrazowa
Tomografia komputerowa jamy brzusznej u psów i kotów
Lek. wet. Mateusz Hebel
Tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej pozwala na dokładną jej ocenę w przebiegu chorób nowotworowych i zapalnych narządów miąższowych. Znajduje również zastosowanie w ocenie rozległości nacieków zapalnych na terenie jamy brzusznej. Jej ogromną zaletą jest powtarzalność otrzymywanych obrazów niezależnie od operatora, co umożliwia monitorowanie przebiegu choroby. Dzięki spiralnemu obrazowaniu daje możliwość przeprowadzania kontrastowych badań dynamicznych i naczyniowych.
Summary
Computed tomography of the abdomen of dogs and cats
Computed tomography allows for a comprehensive assessment of the abdominal cavity in the course of neoplasms and inflammatory conditions of parenchymal organs. It can also be used for estimating the extent of inflammatory infiltration within the abdominal cavity. A key advantage is the reproducibility of images. It is not dependent on the operator and thus enables accurate monitoring of the course of disease. The spiral acquisition technique makes it possible to obtain dynamic and vascular contrast-enhanced scans.
Key words: computed tomography, abdomen, dog, cat, canine, feline
Ogólne zasady powstawania obrazu w tomografii komputerowej oraz postępowania z obrazem zostały przedstawione w artykule poświęconym klatce piersiowej (MW 4/2013). Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie lekarzom praktycznych zastosowań diagnostycznych tomografii komputerowej jamy brzusznej.
Główną zaletą badania, w porównaniu z ultrasonografią, jest w pełni obiektywny obraz stosunków anatomicznych oglądanych narządów. Dzięki temu badanie to jest powtarzalne i zapewnia wiarygodne monitorowanie przebiegu choroby (1, 2, 3, 4).
Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest stosowana do oceny stanu narządów miąższowych, głównie wątroby, śledziony i nerek, w przebiegu chorób nowotworowych pierwotnych oraz wtórnych. Wykorzystuje się ją również w obrazowaniu zmian naczyniopochodnych i zapalnych. Szczególne zastosowanie znajduje tutaj wielofazowa, spiralna tomografia komputerowa. Badanie to polega na wielokrotnym skanowaniu danego obszaru, zależnie od czasu po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Wyjściowym badaniem, do którego się odnosimy, jest oczywiście badanie przed podaniem środka kontrastowego, w tzw. fazie natywnej.
W praktyce weterynaryjnej najczęściej wykonuje się badanie w fazie tętniczej, kiedy to najwyższe stężenie podanego środka kontrastowego występuje w tętnicach, oraz badanie w fazie żylnej i opóźnionej. Ta ostatnia, zależnie od źródeł, bywa nazywana...