BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: dermatologia
Zastosowanie cyklosporyny w dermatologii weterynaryjnej
dr n. wet. Marcin Szczepanik1
dr n. wet. Piotr Wilkołek1
dr n. wet. Łukasz Adamek1
lek. wet. Karina Chmielecka2
Cyklosporyna wykorzystywana jest w weterynarii od około dwóch dekad. Lek ten stosowany jest między innymi w dermatologii weterynaryjnej w przypadku takich chorób jak atopowe zapalenie skóry, choroby autoimmunologiczne (np. pęcherzyca liściasta), zapalenie gruczołów łojowych oraz w innych, mniej powszechnie występujących chorobach. W niniejszym artykule przybliżymy Czytelnikom informacje na temat tego leku oraz sposobów jego stosowania w przypadku różnych chorób skóry.
SUMMARY
The use of cyclosporine in veterinary dermatology
Cyclosporine has been used in veterinary medicine for about two decades. This drug is used, among other reasons, in veterinary dermatology to treat such conditions as atopic dermatitis, pemphigus foliaceus, sebaceous adenitis, and other less common diseases. In this article we describe this drug and its application in various skin diseases.
Key words: cyclosporine, dogs, veterinary dermatology
Cyklosporyna jest lipofilnym policyklicznym polipeptydem o silnych właściwościach immunosupresyjnych i immunomodulujących. Została ona wyizolowana z metabolitów grzyba Beauveria nivea. W medycynie lek ten początkowo był stosowany (i jest stosowany do tej pory) w zapobieganiu odrzucaniu przeszczepów, jak również w dermatologii do leczenia rybiej łuski oraz atopowego zapalenia skóry. W dermatologii weterynaryjnej używany jest od kilkunastu lat, a preparaty zarejestrowane do stosowania u zwierząt (psy) dostępne są już od 10 lat (Atopica – preparat niestety niezarejestrowany w Polsce) (16).
Mechanizm działania cyklosporyny
Podstawowe działanie cyklosporyny polega na hamowaniu aktywacji limfocytów T. Działanie to prowadzi do zmniejszenia produkcji prozapalnych cytokin, jak interleukiny 2, 4, 5, 6, 8, 13, interferonu gamma oraz czynnika stymulującego tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów (31). Ponadto cyklosporyna hamuje wzrost i aktywację limfocytów B, w niewielkim natomiast stopniu ogranicza produkcję przeciwciał (19). Lek prowadzi do zmniejszenia liczby aktywowanych komórek Langerhansa, odgrywających podstawową rolę w prezentacji antygenów limfocytom (6). Wpływa również na zmniejszenie degranulacji bazofilów i eozynofilów, ogranicza uwalnianie histaminy przez bazofile i hamuje chemotaksję eozynofilów (9, 30). Cyklosporyna zmniejsza też liczbę mastocytów oraz ogranicza uwalnianie przez nie histaminy i produkcję cytokin, np. interleukiny 3, 4, 5, 8 (4). Hamuje podziały komórek naskórka i zmniejsza uwalnianie przez nie cytokin (2).