Duże zwierzęta
Rezonans magnetyczny – szczegółowe spojrzenie na zespół trzeszczkowy u koni
lek. wet. Marta Mieszkowska1
prof. dr hab. Zbigniew Adamiak1
lek. Marcin Mieszkowski2
lek. wet. Joanna Głodek1
Puszka kopytowa stanowi ochronę dla struktur znajdujących się w jej wnętrzu, tj. kości kopytowej i trzeszczki kopytowej wraz z aparatem podwieszającym. Trzeszczka kopytowa kontaktuje się z dłoniową/podeszwową powierzchnią kości kopytowej i kości koronowej oraz z dogrzbietową powierzchnią ścięgna mięśnia zginacza palca głębokiego. Wspomaga to rozkład sił działających podczas ruchu i stabilizuje ścięgno mięśnia zginacza palca głębokiego (4). Na bliższej powierzchni trzeszczki kopytowej układa się więzadło poboczne trzeszczki kopytowej, natomiast na powierzchni dalszej umiejscowiony jest przyczep jej więzadła nieparzystego. Pomiędzy trzeszczką a ścięgnem zginacza palca głębokiego znajduje się kaletka kopytowa, która jako element buforujący została wytworzona w wyniku sił ucisku w toku ewolucji.
SUMMARY
Equine navicular syndrome in magnetic resonance imaging
The navicular syndrome is one of the most commonly diagnosed disorders in equine athletes. While its etiology is not clearly understood, several theories have been proposed, including vascular pathologies and degenerative changes arising in response to biomechanical forces. Treatment is often disappointing with guarded prognosis for return to full work. To take a closer look at the pathological changes involved, the use of magnetic resonance imaging is recommended.
Key words: equine, magnetic resonance imaging, navicular syndrome, podotrochlear apparatus
Zespół trzeszczkowy
Zespół trzeszczkowy jest jedną z najczęściej występujących chorób aparatu ruchowego konia. Jego mianem określa się przewlekłą kulawiznę kończyn piersiowych, która reaguje na znieczulenie nerwów dłoniowych palca, znieczulenie kaletki kopytowej i znieczulenie stawu kopytowego. Zmiany patologiczne lokalizują się na zginaczowej powierzchni trzeszczki kopytowej i w towarzyszących trzeszczce strukturach – ścięgnie mięśnia zginacza palca głębokiego z jego przyczepem do kości kopytowej, w kaletce kopytowej, więzadle pobocznym i więzadle nieparzystym trzeszczki kopytowej (ryc. 1). Choroba ta dotyczy przede wszystkim koni starszych, mających za sobą karierę sportową, czasem też koni młodych, jeszcze przed podjęciem pracy. Wykazano predyspozycję genetyczną związaną z dziedziczeniem kształtu bliższej powierzchni trzeszczki kopytowej, która u koni z zespołem trzeszczkowym jest z reguły wklęsła.
Aparat trzeszczkowy narażony jest na największe obciążenie w momencie odrywania kończyny od podłoża, na końcu fazy podporowej ruchu, kiedy stawy palca znajdują się w największym wyprostowaniu. Dochodzi wtedy do zwiększonego nacisku ścięgna zginacz...