BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Żywienie w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych psów i kotów. Cz. III. Witaminy
lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
Żywienie jest ważnym elementem zapobiegania i leczenia chorób nowotworowych psów i kotów. Niezmiernie istotna jest odpowiednia podaż witamin. Spośród nich szczególnym zainteresowaniem cieszą się witaminy antyoksydacyjne. Pewne znaczenie mają niektóre witaminy z grupy B, coraz większą uwagę onkologów zwraca też witamina D.
Summary
Nutrition in the prevention and treatment of canine and feline neoplastic diseases. Part III. Vitamins
Proper feeding plays an important role in the prevention and treatment of canine and feline neoplastic diseases. Special attention should be given to an appropriate intake of vitamins. Among them, the ones with antioxidant properties seem to be the most promising. Supplementation of certain B vitamins may be useful in some cases. Vitamin D is drawing increasing interest.
Key words: veterinary dietetics, neoplastic disease, vitamins, dog, cat
Witaminy antyoksydacyjne
W dietoprofilaktyce chorób nowotworowych szczególne nadzieje wiąże się z witaminami antyoksydacyjnymi. Wynika to z ich zdolności do inaktywacji reaktywnych form tlenu, którym przypisuje się udział w rozwoju tych chorób. Wykazano, że wzbogacanie dawki pokarmowej dorosłych psów w mieszaninę zawierającą witaminy C i E, karotenoidy oraz taurynę powoduje ograniczenie uszkodzeń DNA leukocytów, indukowanych działaniem reaktywnych form tlenu. Można więc przypuszczać, że uzupełnianie witamin antyoksydacyjnych pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory (8). Suplementacja witamin C i E wydaje się jednak mało skutecznym sposobem zapobiegania rakowi przejściowokomórkowemu pęcherza moczowego u terierów szkockich, które są predysponowane do rozwoju tego nowotworu (16).
Na witaminy antyoksydacyjne należy zwrócić uwagę także w leczeniu chorób nowotworowych. Wyniki badań wskazują bowiem, że chorobom tym może towarzyszyć nasilony stres oksydacyjny. We krwi suk z nowotworami złośliwymi gruczołu sutkowego zaobserwowano obniżone stężenia kwasu askorbinowego i cynku, a podwyższone żelaza, miedzi i dialdehydu malonowego, który jest jednym z produktów peroksydacji lipidów (2). Podwyższone stężenie dialdehydu malonowego stwierdzono również w przypadku suk z guzem wenerycznym. Jednocześnie zaobserwowano obniżoną zawartość retinolu i zmniejszoną aktywność antyoksydacyjną w surowicy krwi (3). Obniżone stężenie retinolu odnotowano też w surowicy krwi suk z guzami gruczołu sutkowego (14). Z kolei u psów z nowo zdiagnozowanym chłoniakiem przed rozpoczęciem leczenia stwierdzono niższe stężenia alfa-tokoferolu i gamma-tokoferolu niż u zdrowych osobników (30). Również u psów z rakiem żołądka można zaobserwować zmniejszone stężenia niektórych witamin antyoksydacyjnych, co potwierdzono w badaniach przeprowadzonych na sześciu psach, którym przez osiem miesięcy podawano wykazującą właściwości karcynogenne N-etylo-N’-nitro-N-nitrozoguanidynę (ENNG). Do rozwoju raka żołądka doszło u czterech osobników. Proces karcynogenezy indukowany podawaniem ENNG był związany z obniżaniem się stężeń witamin A i E, zarówno w surowicy krwi, jak i w komórkach błony śluzowej żołądka (32).